0

حدیث المنزله و چند حدیث دیگر (نسخه خطی)

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

حدیث المنزله و چند حدیث دیگر

شماره بازیابی: ‭۳۳۱۲/۱‬
شماره مدرک کتابخانه مجلس: IR‭۱۰-۳۰۹۳۴‬
زبان اثر: عربی
عنوان و نام پدیدآور: حدیث المنزله و چند حدیث دیگر [نسخه خطی]
تاریخ کتابت: ق ۱۲ق.
نام خاص و کمیت اثر: ص ۲-۲۹٫
قطع: ۲۱/۵*۲۵/۵سم. ۶۰ص. ۵س.
آغاز، آغازه، انجام، انجامه: ۱قال حدثنا الشیخ الامام الاجل فخرالدین بقیه المشایخ شرف الخطبا اسماعیل بن محمد بن محمد بن محمد بن یوسف القاشانی فی الیوم الرابع من صفر سنه احدی و تسعین و خمسایه قال اخبرنا الشیخ ابولقاسم بن غانم… .
۲… یا علی خمسه تمیت القلب کثره الاکل و کثره النوم و کثره الکلام و کثره الضحک و کثره هم القوت و اکل الحرام یطرد الایمان و التعظیم لامر الله و الشفقه ع‍.
تزئینات متن:عنوان‌ها به شنگرف.
نوع کاغذ:اصفهانی نخودی رنگ.
تزئینات جلد:گالینگور زرشکی روی مقوا.
یادداشتهای مربوط به مشخصات ظاهری اثر: نوع خط:ریحانی (ثلث).
یادداشتهای مربوط به نسخه موجود: ۱در پشت نسخه یادداشتی از عباس‌قلی سپهر در ۱۲۸۸ق. نوشته شده است زیر برخی از کلمات ش ۱ دفتر ترجمه فارسی و در ش ۲ پایان مصراع‌های دوم در انتهای اول و زیر آنها در کنار برگ نوشته شده و توضیح برخی از کلمات نیز داده شده است.
یادداشت عملیات: اطراف تمام برگ‌ها با کاغذ صحیح زرد رنگ شبیه به کاغذ پوستی وصالی شده و از ص ۲۰-۲۹ به قسمت‌هایی از نوشته‌های دفتر آسیب رسیده است. در میان دفتر یک برگ از جنس کاغذی که با آن وصالی کرده‌اند دیده می‌شود و بقیه برگ‌ها به یک جنس هستند.
یادداشتهای مربوط به نمایه ها، چکیده ها و منابع اثر: ماخذ فهرست: مجلد پنجم، صفحه ۴۲۹۵-۴۲۹۶٫
یادداشتهای مربوط به خلاصه یا چکیده: حدیث منزله در این نسخه به طریق اهل تسنن از حضرت صادق نقل شده و پس از آن نیر وصیت پیامبر بحضرت امیرالمومنین علی (ع) با عنوان‌های (یا علی) نقل گردیده است ریز برخی از کلمات مشکل معنی فارسی آن نوشته شده است. صغانی در «احادیث موضوعه» و فیروزآبادی در «سفر السعاده» حدیث منزله را تصحیح کرده و بیشتر احادیث فضیلت و نیز حدیث وصیت پیغمبر (ص) به علی (ع) را که با جمله «یا علی» آغاز می‌گردد، از احادیث موضوع دانسته است.
صحافی شده در این جلد: مناجات، ص ۳۰-۵۹٫
تاریخ: ۲۰۱۳۰۷۰۹
محل و شماره بازیابی: ۱۷۴۴۳۸

اطلاعات بیشتر

تعداد صفحات

20

حجم (مگ)

6

نوع فایل

اسکن شده

دیدگاهی دارید؟