0

 

 

نامه‌ها (نسخه خطی)


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

نامه‌ها (منشآت)

شماره بازیابی: ۱۳۱/۱خ
شماره مدرک کتابخانه مجلس: IR ‮‭۱۰-۲۳۸۵۷
زبان اثر: فارسی
عنوان و نام پدیدآور: نامه‌ها (منشآت)
تاریخ کتابت: ح قرن ۱۱ق.
نام خاص و کمیت اثر: ص ۱-۲۰۰٫
قطع: ‮خشتی. ‭۱۴‬*‭۱۷‬سم. ‭۲۳‬ص.‬
آغاز، آغازه، انجام، انجامه: ۱چون وجود شخصی که عارف بمسایل دینی و واقف… الحمدلله… الواحد الاحد… غرض از تحریر و ترقیم… آقا محمدحسین شهیر بآقا بزرگ…
۲اینکه میگویم بقدر فهم تست مردم اندر حسرت فهم درست.
نوع کاغذ:فرنگی شکری.
تزئینات جلد:تیماج مشکی یک لا.
یادداشتهای مربوط به مشخصات ظاهری اثر: نوع خط:شکسته نستعلیق.
یادداشتهای مربوط به نسخه موجود: ۱در سراسر دفتر نمونه‌های مختلف مراسلات و معاقدات و نامه‌های مختلف است (جز ص ۲۰۰-۲۰۶ که رساله سیاق است) و در بیشتر صفحات مطالب در متن و حاشیه نوشته شده. برگ‌هایی چند از جای‌های مختلف دفتر افتاده، برگ‌های سفید و نانوشته در دفتر متعدد است. قبل از رساله سیاق، روی یک صفحه و نیم مطلبی درباره طریقه گرفتن خالصه و ارباب نوشته شده و در این نوشته حساب سیاق به کار رفته. پس از آن یک اعتراف نامه و سپس رساله سیاق است پس از پایان رساله سیاق ۲ صفحه سفید است که روی یکی از آن ۲صفحه ۴بیت هر یک با عنوان «فرد» نوشته شده است. صفحه بعد دنباله یک نامه یا خود پاسخ‌ نامه‌ای است که بیشتر آن از دفتر ساقط شده و به چلپا است. برگ آخر از لحاظ کاغذ و خط با دیگر برگ‌های دفتر تفاوت فاحشی دارد و روی آنها با قلم ۳ شکسته نستعلیق درشت‌تر نامه‌ای نوشته شده که بدین‌گونه آغاز می‌گردد: «ایها (در نسخه: ایهل) العالم الجاهل و الفاضل الغافل بالتزویر غافل و فی اداء حقوق المحقین کاهل…». بر پشت نخستین برگ اجازه امور شرعی برای ملا اسماعیل نوشته شده و از اجازه‌دهنده نام برده نشده.
یادداشتهای مربوط به نمایه ها، چکیده ها و منابع اثر: ماخذ فهرست: مجلد چهارم، صفحه ۳۱۲۸-۳۱۲۹٫
یادداشتهای مربوط به خلاصه یا چکیده: مجموعه‌ای است از نوشته‌های مختلف از قباله و وصیت‌نامه و صلح‌نامه و مکاتبات و نمونه‌ نامه‌هایی به دوستان یا خطاب به ارباب مناصب بزرگ، عقدنامه‌ها، صلح‌‌نامه‌ها و جنگ‌نامه‌ها که در اغلب نام و نشان و القاب اشخاص نگارش یافته است.
صحافی شده در این جلد: حساب سیاق (رساله در…)، ص ۲۰۰-۲۰۶٫
تاریخ: ۲۰۱۳۰۸۱۹
محل و شماره بازیابی: ۱۶۳۲۵۴

توضیحات تکمیلی

تعداد صفحات

82

حجم (مگ)

22

نوع فایل

اسکن شده

دیدگاهی دارید؟