0

۱۰ روش موثر برای پرورش خلاقیت کودکان

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

۱۰ روش موثر برای پرورش خلاقیت کودکان

کودکان، خلاق متولد می‌شوند. خلاقیت کودکان به همراه پشتکار آن‌ها باعث می‌شود کودکان به سرعت تمام مهارت‌هایی را که برای زندگی آینده‌شان لازم است، فراگیرند. حفظ تعادل، یادگیری مهارت‌های حرکتی، راه رفتن و حرف زدن از جمله مهارت‌هایی است که کودک در چند سال اول زندگی خود به آن‌ها مسلط می‌شود.

دنیای کودک، دنیایی پر از راز و رمز است. تخیل و خیال‌پردازی کارآمدترین ابزار خلاقیت کودکان است که با آن همه ناممکن‌ها را ممکن ساخته و از آن در جهت رشد همه جانبه خود سود می‌برند. ولی متاسفانه اغلب ما بزرگ‌ترها مانع رشد و شکوفایی خلاقیت کودکان می‌شویم! دلیل عمده این عمل ما نیز عدم آشنایی‌مان با مقوله خلاقیت و اهمیت آن در زندگی آینده فرزندان‌مان است.

زمانی که ما خودمان آشنایی کافی با خلاقیت نداریم، مسلماً نمی‌توانیم آن را به درستی در کودکان تشخیص دهیم و بنابراین مانع از انجام کارهایی می‌شویم که به نظرمان معقول نیست و یا با عرف جامعه سازگاری زیادی ندارد. در واقع تمام سعی ما، پرورش کودکانی سربه‌زیر، آرام، مودب و منطقی است. ما می‌خواهیم فرزندان‌مان همانند ما بزرگترها فکر کنند و همان‌گونه که ما می‌خواهیم، رفتار کنند. و البته همه اینها یعنی کشتن خلاقیت در کودکان!

هر کودک یک موجود منحصر به فرد است و نگرش، طرز تلقی و علاقه‌مندی‌های خاص خودش را دارد که ممکن است با نگرش و علاقه‌مندی‌های دیگر کودکان فرق اساسی داشته باشد. اساس خلاقیت هم بر همین تفاوت‌ها و کارهای جدید و منحصر به فرد استوار است.

بنابراین در صورتی که ما این تفاوت‌ها را در کودکان بپذیریم، خلاقیت آن‌ها امکان رشد خواهد داشت. ولی اگر از روی ناآگاهی به دنبال هماهنگ کردن آن‌ها با همدیگر و با جامعه باشیم، خلاقیت آن‌ها را قربانی خواسته خود کرده‌ایم.

پس برای اینکه بتوانیم کودکانی خلاق پرورش دهیم، باید سعی کنیم ابتدا خلاقیت را در خودمان پرورش دهیم. بدیهی است که لازمه این کار نیز آشنایی با مقوله خلاقیت است. خواندن مقالات و کتاب‌های خلاقیت، گذراندن دوره‌های آموزشی و استفاده از فایل‌های صوتی و تصویری در زمینه تکنیک‌های خلاقیت می‌تواند باعث ارتقاء سطح آگاهی ما نسبت به این مقوله شود.

توضیحات تکمیلی

نویسنده

رسول امید

تعداد صفحات

40

حجم (مگ)

2.9

نوع فایل

تایپ شده

دیدگاهی دارید؟