0

منظر پریده رنگ تپه ها

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

منظر پریده رنگ تپه‌ها (رمان)

«منظر پریده رنگ تپه‌ها» اولین رمان ایشی گوروست که با تحسین و تمجیدهای بسیاری مواجه شده است. درون‌مایه‌ی این رمان، اشتباهات ویرانگر انسانی است و در دو زمان حال و گذشته روایت می‌شود.

کتاب با خاطرۀ مبهم و رازآلودی از خودکشی دخترِ راوی شروع می‌شود؛ «کیکو» یک روز در اتاقش خود را حلق‌آویز کرده! اما «اتسوکو» بلافاصله خاطرنشان می‌کند که نمی‌خواهد درباره‌ی این موضوع حرفی بزند.

بدون اینکه مستقیم بگوید خاطرۀ دختر ازدست‌رفته تا چه اندازه روح او را خراشیده، می‌رود سراغ گذشته‌‌‌ی پیش از تولد کیکو؛ گذشته‌ای به‌ظاهر نامربوط که هرچه پیش می‌رویم، درک رشته‌های پنهان اتصال آن با زخم عمیقی که مرگ کیکو در روح اتسوکو به جای گذاشته، ممکن‌تر و ملموس‌تر می‌شود.

در این رمان، مفهوم گذشته، اهمیتی معنادار و اساسی دارد. گذشته‌ای که به ژاپنِ پس از جنگ جهانی دوم اشاره دارد؛ ایامی که نسل جنگ‌دیده‌ی ژاپن از درون تکان خورده و دچار سردرگمی و سرگشتگی شده است.

فروپاشی حتی درون خانواده‌ها و روابط آدم‌های عادی هم دیده می‌شود. باورهای پیشین برای همیشه خدشه‌دار شده‌اند و جامعه دارد پوست می‌اندازد. در این میان، اتسوکوی جوان، اولین روزهای بارداری‌اش را می‌گذراند؛ او کیکو را در بطن خود دارد.

کتاب منظره ی پریده رنگ تپه ها، روایت گر داستان زنی ژاپنی به نام اتسوکو است که اکنون به تنهایی در انگلیس زندگی و با غم و اندوه حاصل از خودکشی اخیر دخترش دست و پنجه نرم می کند.

او که برای فرار از این غم، به خاطرات گذشته پناه آورده است، تابستانی داغ در ناگازاکی را به یاد می آورد، زمانی که به همراه دوستانش در تقلای ساختن یک زندگی جدید پس از دوران جنگ بود. اما وقتی که خاطره رابطه ی عجیبش با ساچیکو [زنی ثروتمند که در نهایت، آوارگی و بی خانمانی نصیبش شد] در ذهن اتسوکو زنده می شود، این خاطرات، شکلی عذاب آور و دردناک به خود می گیرند.

اطلاعات بیشتر

نویسنده

کازئو ایشی گورو

مترجم

امیر امجد

تعداد صقحات

195

حجم (مگ)

2.2

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

سرشناسه ایشی گورو، کازوئو، 1954 – م‌.
Ishiguro, Kazuo
عنوان و نام پدیدآور منظر پریده رنگ تپه‌ها [رمان‌]/ کارزوئو‌ایشی گورو؛ ترجمه‌ی امیر امجد.
مشخصات نشر تهران‌: نیلا، 1380.
مشخصات ظاهری 189 ص.
فروست قلمرو ادبیات‌/ زیرنظر حمید امجد؛ 8.
یادداشت عنوان اصلی‌:. A Pale view of hills
موضوع داستان‌های انگلیسی — قرن 20م.
شناسه افزوده امجد، امیر، 1357 – ، مترجم‌
شناسه افزوده سعیدی امجد، حمید، 1347 –
رده بندی کنگره PZ3/الف‌954م‌8 1380
رده بندی دیویی 823/914

دیدگاهی دارید؟