1

پایتخت کهن (صوتی)

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

پایتخت کهن

این کتاب داستان دل انگیز باغ‌های ژاپنی، شکوفه‌های گیلاس، درختان کافور، جشن‌ها و جشنواره‌های محلی و رسوم سنتی ژاپن است. بازتاب فلسفی افول فرهنگ سنتی ژاپن و مرثیه خواندنی کاواباتا برای از دست رفتنِ هنرِ خلقِ لباس‌های سنتی مانند هنر کیمونو.

وقتی هویت گم شده باشد گذشته و آینده با هم پیوند می خورد و گویا زمان نمی گذرد بنابراین نابجاست دیگران را به گذشته گرایی متهم کنیم ما گذشته را نمی کاویم تا درجا بزنیم بلکه می جوییم تا بفهمیم کجا و چگونه خودمان را گم کردیم … با این داستان زیبا همراه باشید…

یاسوناری کاواباتا یکی از مهم‌ترین نویسندگان تاریخ ادبیات ژاپن است. متولدِ آخرین سالِ قرنِ نوزدهم و درگذشته در ۱۹۷۲. او یکی از مدرن‌ترین نویسندگان ژاپن است که سالِ ۱۹۶۸ جایزه‌ی نوبل ادبی را به دست آورد. کاواباتا رمان‌ها و داستان‌های مهمی نوشت که «کیوتو» یا «پایتختِ قدیم» یکی از آن‌هاست و کنار شاهکارهایی چون «آوای کوهستان» یا «خانه‌ی زیبارویان خفته» و «هزار دُرن» قرار می‌گیرد.
این رمان متشکل از تکه‌هایی کوتاه، شرحِ جست‌و‌جوی دختر جوانی‌ در کیوتو است. دختری که برای یافتن رازهایی از گذشته‌اش ناچار به کشفِ این شهرِ باستانی ژاپن می‌شود. رمان سرشار از صحنه‌پردازی‌های شگفت‌انگیز این نویسنده‌ی ژاپنی ا‌ست در جست‌و‌جوی هویت و از آن مهم‌تر تقابل انسانِ او با طبیعتی مرموز، زیبا و شاید بی‌رحم. یک ساختار تصویری عجیب که روح ژاپنِ قدیم را احضار می‌کند و آن را مقابلِ مدرنیته‌ قرار می‌دهد. می‌گویند کاواباتا برای نوشتنِ این رمان آن‌قدر دارو مصرف کرده بود که کارش به بیمارستان کشید.
او «کیوتو» را در دهه‌ی شصت نوشت و از موثرترین عوامل جایزه‌ی نوبل برای یاسوناری کاواباتا شد. او در اوجِ افتخار و البته افسرد‌گی شدید خودش را با گاز کشت.

*کتاب:
The Old Capital (۱۹۶۲)
فیلم:
Twin Sisters of Kyoto(۱۹۶۳)

*در ایران کتاب پایتخت کهن، با عنوان «کیوتو» (پایتخت قدیم) اثر بی‌بدیل «یاسوناری کاواباتا»، را نشر چشمه با ترجمه مهدیه عباس پور منتشر کرده است.

توضیحات تکمیلی

نویسنده

یاسوناری کاواباتا

گوینده

مژده لواسانی
ترجمه / اقتباس شنیداری
فاطمه آهنگران
تهیه‌کننده رادیویی
ویدا بابالو
صدابردار
امیرحسین سلیمی

حجم (مگ)

33

مدت زمان (دقیقه)

100

دیدگاهی دارید؟