0

یک رئیس جمهور به فروش می‌رسد (صوتی)

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

یک رئیس جمهور به فروش می‌رسد

کتابی که خواهید شنید، داستانی است از پشت صحنه مبارزات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۱۹۶۸ که از زاویه‌ای بسیار تنگ و محدود روایت شده است. این کتاب تنها به چگونگی تزئین و بسته‌بندی نهایی کالایی به نام «رئیس جمهور آمریکا» می‌پردازد و از روایت پشت پرده اتفاقات غافل است.
داستان جنگ و جدال پشت پرده اُلیگارشی‌های معظم مالی (حکومت معدودی از ثروتمندان)، بر سر پیش راندن مهره مورد نظرشان یا قرار و مدارها و توافقات نهایی، بسته به موقعیت اقتصادی – سیاسی هر یک از این اُلیگارشی‌ها، از نکات مغفولمانده کتاب است.
به هر حال این کتاب نشان می‌دهد که چگونه به یاری رسانه‌های گروهی، قدرت‌های مالی آمریکا توانستند «ریچارد نیکسون» را که چندان مورد اقبال مردم نیز نبود، به مقام ریاست جمهوری برسانند.

برای تهیه فیلمی تبلیغاتی درباره کاندیداتوری «ریچارد نیکسون» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، گروهی حرفه‌ای مشغول کار شدند. نیکسون در مقابل دوربین از بی‌عدالتی‌ها و جنایت‌های موجود در جامعه سخن گفت و قول داد به همه آنها رسیدگی کند.

سرانجام تصویربرداری مرحله اول فیلم تبلیغاتی به پایان رسید. در نوبت بعد قرار شد تا او از بخش دیگری از شرایط موجود در جامعه سخن بگوید و باز هم قول رفع آنها را بدهد.
«ریچارد نیکسون» برای پیشبرد اهداف تبلیغاتی خود، عده‌ای نخبه را گرد خود جمع آورد و با پیشنهادهای جذابی که آنها ارائه دادند، کار تبلیغاتی خود را پیش برد تا به پیروزی نزدیک شود. حتی یک معلم را که به او نامه‌ای نوشته بود و راه‌کارهایی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری پیشنهاد داده بود، به عنوان نویسنده سخنرانی‌های خود استخدام کرد.
یکی دیگر از کسانی که پخته این کارها بود و در کنار نیکسون قرار گرفت، مردی بود که استعداد فراوانی در راهنمایی نیکسون برای حضور در میان مردم داشت.

*«جو مک جی نیس» روزنامه نگار جوان فیلادلفیایی بود که به استخدام گروه روابط عمومی نیکسون درآمد. او جزو چند نفری بود که در سال ۱۹۶۷ توانستند از نیکسون تصویری به آمریکا ارائه دهند که انتخابات ریاست جمهوری را پس از چند دور شکست پیاپی، ببرد.

* توضیح: این کتاب ترجمه «صدیقه محمدی» است و انتشارات امیرکبیر آن را چاپ کرده است.

توضیحات تکمیلی

نویسنده

جو مک جی نیس

گوینده

بهروز رضوی
ترجمه / اقتباس شنیداری
محمدباقر رضایی
تهیه‌کننده رادیویی
رضا قربانی

حجم (مگ)

34

مدت زمان (دقیقه)

105

دیدگاهی دارید؟