0

با شبیرو

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

با شبیرو

باشُبیرو نام یک داستان بلند اثر محمود دولت‌آبادی می‌باشد. دولت‌آبادی نگارش این داستان را در سال ۱۳۴۷ آغاز و در سال ۱۳۵۰ به پایان رسانید. این کتاب در سال ۱۳۵۱ توسط انتشارات گلشایی منتشر شد.

این داستان بلند که بطور مستقل به چاپ رسیده، جزو کارنامه سپنج محمود دولت آبادی است؛ مجموعه ای از داستان های او که در فاصله ۱۵ سال (از دهه ۴۰ تا نیمه دهه ۵۰ ) نوشته شده است.
دولت آبادی از جمله نویسندگانی بود که در دهه های ۴۰ و ۵۰ خونی تازه در رگ های ادبیات و فرهنگ ایران جاری کردند و امروز خوانش داستان ها و نمایشنامه هایشان، ما را با یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین دوره های ادبیات نو ایران آشنا می کند. دولت آبادی چندی پیش در مصاحبه ای درباره همین مجموعه گفته بود:

«این داستان‌ها در دوره‌ای از زندگی من نوشته شده‌اند که جا و مکانی برای نوشتن‌شان نداشتم و تقریبا همه‌شان را در قهوه‌خانه‌های تهران و عمدتا در قهوه‌خانه وطن – کنار ورودی سینما سعدی – می‌نوشتم از صبح تا نهار بازار، که قهوه‌خانه شلوغ می‌شد. وقتی پول دیزی نداشتم پا می‌شدم می‌رفتم بیرون، نصف نان. و با خلوت‌شدن قهوه‌خانه برمی‌گشتم آنجا و می‌نشستم پشت همان میز کوچک ته آن باریکه. زمستان‌ها هم پشت به دیوار گرم مطبخ می‌دادم تا بدنم جان بگیرد.»

موضوع داستان به سالهای قبل از ملی شدن صنعت نفت بر می گردد . و داستان مبارزات و زندانی شدن قهرمانان محل وقوع حادثه ، به سبک آقای دولت آبادی به تصویر کشیده شده است .

توضیحات تکمیلی

نویسنده

محمود دولت آبادی

تعداد صقحات

42

حجم (مگ)

2.9

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

دیدگاهی دارید؟