0

«با شدن ، «بی شدن

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

با شدن. بی شدن

قدسی قاضی نور, نقاش, داستان نویس و شاعر, از پیشروان ادبیات کودک و نوجوان, در سال ۱۳۲۵ خورشیدی از پدری کارمند و مادری خانه دار در لنگرود به دنیا آمد. از ۱۲ سالگی به تهران آمد و دوران دبیرستان و از آن پس دانشکده هنرهای زیبای تهران را در رشته نقاشی در این شهر گذراند و در پایان تحصیلات دانشگاهی در یکی از مدارس جنوب تهران سرگرم تدریس شد و از آنجایی که دنیای سرشار از فانتزی کودکان را که در آن هر ناممکنی ممکن است بسیار دوست می داشت, به زودی نوشتن برای کودکان را آغاز کرد .

در سال ۱۳۵۰ نخستین داستان کودکان خود را به نام “چه کسی به چشم پسرک عینک زد” به نوشته درآورد, اگرچه هیچ یک از سازمانهای پخش, آن را نپذیرفتند اما سرانجام مدیر انتشارات صدای معاصر به دادش رسید و همین کتاب پس از پخش بارها و بارها تجدید چاپ شد.
کتاب دوم او در این زمینه “ماهی بعدی” نام داشت که تا مقطع انقلاب در اداره ممیزی فرهنگ و هنر خاک می خورد, سرانجام در ۱۳۵۷ به چاپ رسید, اما پیش از آن در ۱۳۵۲ داستان “آرزو” را نوشته بود که شورای کتاب کودک آن را بهترین کتاب سال شناخت و همان سال دیپلم افتخار هانس کریستین آندرسن را از یونان گرفت.

در پی آن کتاب های “مهمانی مهتاب” را همراه با نقاشی های خود و زان پس “آب که از چشمه جدا شد” و “دو پرنده” را به چاپ رساند که کتاب “دو پرنده” ی او عنوان کتاب برگزیده ی سال شورای کتاب کودک را به دست آورد و این موفقیت با انتشار کتاب های دیگر او همانند “هیچ مثل خواب نبود”, “هشتمین پرنده”, “فاصله” دنبال شد که داستان “فاصله”, به کارگردانی فتحعلی اویسی به صورت فیلم کوتاهی به نام “سه شنبه آخری” درآمد که فیلم نامه ی آن جایزه گرفت.

از قدسی قاضی نور از آن پس داستان های “تعمیرگاه”ع “ای جا کجاست”, “چه کبوتری”ع “اقا معلم”, “دوطبقه”, “پشت پستوی مشهدی باقر”, “درخت عناب”, “یک اتفاق ساده”, “همه بهانه است”, “بهترین باغ وحش دنیا”ع “اعتصاب”ع “مدرسه انقلاب”, “پدر بزرگ نمی میرد”, “من از ماهی آموختم” پی در پی به چاپ رسید و آخرین داستان او به نام “ویتنام گواهی است” به سال ۱۳۵۷ انتشار یافت. در سال ۱۳۶۲ با داستانهای “چشمهای آدم برفی” و “مثل باران” حضور دوباره خود را در پهنه ادبیات کودک دنبال کرد.
و به تجربیات تازه ای در زمینه شعر و داستانهای کوتاه بزرگسالان روی آورد آخرین آثار شعری و داستانی قدسی قاضی نور یک مجموعه شعر به نام “مثل یک حباب آبی” و یک مجموعه داستان به نام “دختری با پیراهن صورتی” و یک داستان کودکان به نام “زندگی” که پس از چاپ از سوی انتشارات روزبهان در تهران به زبان هلندی و آلمانی هم ترجمه شده و به زودی از سوی انتشارات “هارل من” در اروپا منتشر می شود

توضیحات تکمیلی

نویسنده

قدسی قاضی نور

تعداد صفحات

23

حجم (مگ)

1

نوع فایل

اسکن شده

دیدگاهی دارید؟