0

کاندید یا خوشبینی

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

کاندید یا خوشبینی

کاندید یا خوشبینی’(به فرانسوی: Candide ou l’Optimisme) نام کتابی ادبی است که ولتر، نویسنده و فیلسوف اهل فرانسه آن را نوشته است؛ این کتاب اولین بار در سال ۱۷۵۹ منتشر شد و در دوران حیات نویسنده بیست بار تجدید چاپ شد و آن را در ردهٔ موفق‌ترین آثار ادبی فرانسه قرار دارد. کاندید یکی از آثار ادبی برجستهٔ جهان است.

این کتاب و کتاب ساده دل یکی نیست . و داستان هر دو با وجود درون مایه مشابه متفاوت است . کتاب کاندید یا خوشبینی در سال ۱۳۴۰ خورشیدی به قلم جهانگیر افکاری به فارسی ترجمه و منتشر شد و بعدها بارها تجدید چاپ گردید و توسط چند نفر دیگر دوباره ترجمه شد

در این داستان که با موضوعی فلسفی نگاشته شده، جوانی با نام “کاندید” که در کاخ یک بارون، تربیت شده، زندگی خوبی را در کنار مربی خود، دکتر “پانگلوس”، می‌گذراند. کاندید از او می‌آموزد که دنیا یکسره نیک است. چرا که هر ملتی به گونه‌ای اجتناب‌ناپذیر، به بهترین نتیجه‌ی ممکن می‌انجامد.
تا این که روزی صاحب کاخ، کاندید را در حال عشق‌بازی با دخترش، “کونه گوند” می‌بیند و به همین علت، کاندید را از کاخ بیرون می‌اندازد. کاندید پس از آن آواره‌ی مرز و بوم‌هایی می‌شود و همه‌جا شاهد آن است که بدی به طرزی ددمنشانه بر نیکی می‌چربد و این درست برخلاف آموزه‌های پانگلوس است.

نسخه های دیگر این کتاب

اطلاعات بیشتر

نویسنده

فرانسواماری‌آروئه‌دو ولتر

مترجم

جهانگیر افکاری

تعداد صقحات

199

حجم (مگ)

3.1

نوع فایل

اسکن شده

دیدگاهی دارید؟