0

داستان خانوادگی

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

داستان خانوادگی

پراتولینی نخستین رمانش «خیابان های برهنه» را در سال ۱۹۴۴ منتشر کرد. «داستان خانوادگی» در ۱۹۴۷ منتشر شد که داستان آن دربارهٔ برادر درگذشتهٔ خودش بود. «داستان عشاق فقیر» (۱۹۴۷) یکی از بهترین نمونه های نئورئالیسم ایتالیایی نامیده شده است این کتاب به فروش بالایی دست یافت و دو جایزهٔ ادبی بین المللی دریافت کرد. پراتولینی که خود ضد فاشیسم بود در «قهرمان زمان ما» (۱۹۴۹) به فاشیسم حمله برد. وی بین سال های ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۶ سه کتاب را در یک مجموعه به نام «داستان ایتالیایی» منتشر کرد که وقایع آن بین سال های ۱۸۷۵ تا ۱۹۴۵ به وقوع می پیوندد.

اسطوره‌ی مسیح در داستان خانوادگی
مسیح یک نفر بیش نبود ولی اکنون در این جهان می‌توان مسیح‌های متعددی را دید که همه با رنج‌هایی نظیر رنج مسیح به صلیب کشیده می‌شوند. سنت یهودی ـ مسیحی ماهیت حذف‌ناپذیری و اندوهبار رنجی را که معلول نواقص یا حوادث طبیعی است مورد تاکید قرار نمی‌دهد. این سنت، رنج را در بافت تاریخی آن قرار داده و با بررسی نخستین حکایت‌های اسطوره‌ای مربوط به منشأ پیدایش رنج آغاز می‌کند و مسئله را در قالب اخلاقی طرح می‌کند که چرا انسان‌ها باید رنج بکشند؟
خواندن داستان خانوادگی اثر واسکو پراتولینی با چنین احساسی به پایان می‌رسد. چرا انسان‌ها باید رنج بکشند؟ چه چیز باعث می‌شود تا آنان بدین‌گونه خود را به دیوارهای پوچی این جهان بسپارند و از دیوار این جهان به دیوار جهان دیگری گذر کنند. انسان‌هایی که به نظر می‌رسد قربانی گناهان ناچیز خود شده‌اند و همیشه در خلأی تاریک به سر می‌برند و خلأی که امکان پر کردن آن را با هیچ چیز نمی‌توان میسر کرد، شاید حتی با مرگ. نکته‌ی قالب توجه در این اثر به چشم خوردن نمادهایی از اسطوره‌ی مسیح است. نمادهایی از جنبه‌های روحی و جسمانی مسیح در تولد، زندگی و به صلیب کشیدنش.

رمان از زاویه اول شخص که یکی از پسران خانواده است روایت می شود. او قصه برادرش را باز می گوید که پس از یتیم شدن تحت تکفل خانواده ای قرار گرفت اما بعد از مدتی آن خانواده نیز با از دست دادن ثروت و سرمایه خانوادگی، به فقر و فلاکت دچار شد. او زندگی سختی را می گذراند تا این که رشد می کند و صاحب فرزند می شود و …

توضیحات تکمیلی

نویسنده

واسکو پراتولینی

مترجم

بهمن فرزانه

تعداد صقحات

136

حجم (مگ)

1.5

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

دیدگاهی دارید؟