0

مرگ کثیف

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

مرگ کثیف

کتابی که ویژگی بارز آن، نثر شاعرانه و سبک پالوده اش است . سبکی که بیشتر اسلوب رمان نو فرانسه را به ذهن تداعی می کند: ژان شرال، یک نویسنده ی شصت و چند ساله سترون (هم در زندگی و هم درنوشتن)، گویی برای فراموشی و مرگ ، به هنگ کنگ آمده ؛ در زمستانی کثیف و در زیر رگبارهای مداوم بارانی که تمامی ندارد و همچون جذام، چهره ی جزیره را می جود و از شکل می اندازد.

خاطره و عشق و مرگ، سه بُن مایه ی اصلی مرگ کثیف، اثر پی یر ژان رمی، نویسنده فرانسوی است؛ کتابی که ویژگی بارز آن، نثر شاعرانه و سبک پالوده اش است. سبکی که بیشتر اسلوب رمان نو فرانسه را به ذهن تداعی می کند.
ژان شرال، یک نویسنده ی شصت و چند ساله سترون (هم در زندگی و هم درنوشتن)، گویی برای فراموشی و مرگ، به هنگ کنگ آمده؛ در زمستانی کثیف و در زیر رگبارهای مداوم بارانی که تمامی ندارد. و همچون جذام، چهره ی جزیره را می جود و از شکل می اندازد. اقامتگاه او، هتل – فاحشه خانه ای بدنام، موسوم به سه اژدها، است که خود، نماد مجسم نیستی و پلشتی و مرگ است؛ با دهلیز های تو در تو، راهرو های تنگ، اتاق ها و سالن ها و گوشه های تاریک و مرطوب، دیوارهای چرب و کثیف با گچ بری های درهم و پیچیده و صندلی ها و میزها، مخمل رنگ و رو رفته ی نیمکت ها، همه و همه به رنگ قهوه ای؛ فهوه ای چرک مرده و چسبناک. و زنها و مردهایی که در این فضا می لولند: تفنگداران دریایی مست و لایعقل امریکایی ( که جا به جا حضور خود را به رخ می کشند و نفرت شرال را بر می انگیزند)، چینی های تنومند، زنان متصدی بار، با جام های شراب برنج، که پی در پی می چرخد و فواحش زرد پوست، با دامن های چاک دارشان و خنده های باسمه ای همیشگی شان، و صداهایی که بیشتر به جیغ شبیه است تا به حرف، با لهجه کانتونی. فریادها و صداها، در هر گوشه و کناری به گوش می رسد: فریاد فاحشه ای که اورا کتک می زنند، ناله های شهوت آلود، جیر و جیر تختخواب ها، سیفون توالت هایی که مرتب کشیده می شوند ،و بو، بویی که تمامی ندارد…

توضیحات تکمیلی

نویسنده

پیر ژان رمی

مترجم

م‍رتضی کلانتریان

تعداد صفحات

236

حجم (مگ)

3.7

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

دیدگاهی دارید؟