0

دارالمجانین (صوتی)

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

دارالمجانین

داستان در مورد پسری است که پس از فوت پدرش برای زندگی به خانه عمه ثروتمند ولی خسیسش میرود، بعد از مدتی دلباخته دختر عمه اش میشود که با مخالفت عمه از خانه رانده شده و بعد از اتفاقاتی سر از دارالمجانین در می آورد…

آنطور که جمالزاده در مقدمه کتاب آورده است، توی دکان میرزا محمود کتابفروش نشسته بود که پیرزنی تعدادی کتاب برای فروش می آورد. شوهر پیرزن به اتهام دزدی از دارالمجانین اخراج شده و از ترس بازخواست متواری است. جمالزاده کتابی از پیرزن می‌خرد. پیرزن به جای سه عباسی طلب جمالزاده، کاغذهای دست‌نویس لوله کرده‌ای به او می‌دهد. جمالزاده بعد از مدتی به سراغ کاغذهای دست‌نویس می‌رود، شروع به خواندن می‌کند و رمان دارالمجانین آغاز می‌شود.
بخشی از نثر ابتدای داستان:
تولد من در سال وبائی اخیر بوده که از قرار معلوم ثلث جمعیت ایران را برده مادرم در همان موقع زایمان وبا گرفته، آمدن من همان بود و رفتن او همان همه گفتند قدم بچه نحس بود و حالا که خودمانیم چندان بی حق هم نبودند.
خوشبختانه پدر مهربانی داشتم که از مستوفیان بنام بود و چون دستش بدهنش می رسید هرطور بود مرا بزرگ کرد و در آموزش و پرورشم کوتاهی ننمود و چون می ترسید که اگر مرا به مدرسه بگذارد با معاشرت اطفال بی پدر و مادر اخلاقم خراب شود دو معلم سرخانه برایم آورد. یکی صبح می آمد برای عربی و فارسی و دیگری بعدازظهر برای فرانسه و علوم جدید.

کتاب زبان شیرینی دارد که اگرچه در بخش زیادی از آن به ذکر رویدادهای عادی وحاشیه ای می پردازد اما زبان قصه گوی کتاب خواننده را تا انتها پای آن می نشاند. این اثر برای زیر هیجده سال توصیه نمی شود.”

دیگر نسخه های این کتاب

توضیحات تکمیلی

نویسنده

محمدعلی جمالزاده

عوامل

ترجمه / اقتباس شنیداری
سعید اسلام زاده
تهیه‌کننده رادیویی
ناهید گودرزی
سردبیر رادیویی
ناهید گودرزی
صدابردار
علیرضا صادق زاده

گویندگان

رضا عمرانی , فریبا متخصص

حجم (مگ)

120

مدت زمان (دقیقه)

365

دیدگاهی دارید؟