0

ماری استوارت (صوتی)

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

ماری استوارت

ماری استوارت ( ۱۵۴۲-۱۵۸۷) فرزند جیمز پنجم، شش روزه بود که ملکه اسکاتلند شد. او با پادشاه فرانسه ازدواج کرد، اما در سال ۱۵۸۰ بیوه شد و به اسکاتلند بازگشت. در آن‌جا به دشمنی و مخالفت با الیزابت اول، ملکه انگلستان، پرداخت.

ماری استوارت که خود روزی ملکه بود، حال در زندان ملکه الیزابت اسیر شده و دادگاه لندن او را به جرم قتل و شرارت به مرگ محکوم کرده است. این حکم زمانی اجرا خواهد شد که ملکه الیزابت آن را امضا کند، اما ملکه برای امضای آن تردید دارد.
عده ای از درباریان ملکه را برای اعدام ماری استوارت تحت فشار قرار می‌دهند و عده‌ای دیگر برای نجات ماری تلاش می‌کنند که به نتیجه نمی‌رسد.

*درباره ی نویسنده:
«فریدریش شیلر» در کنار گوته یکی از دو قله‌ی بلند ادبیات آلمان است که مقام و اهمیت خود را تا امروز حفظ کرده است. نمایش‌نامه‌های شیلر همچنان در تئاترها روی صحنه می‌رود و ترانه‌های او در آثار آهنگ‌سازان به گوش می‌رسد.
کودکی و نوجوانی شیلر زیر فشارهای سیاسی و اجتماعی گذشت. پدرش افسر ارتش بود و شیلر در ۱۴ سالگی وارد آموزشگاه نظامی شد. او به زودی از اجبارهای زندگی ارتشی بیزار شد و با عصیانی زودرس به آن واکنش نشان داد.
شیلر هجده ساله بود که نفرت و بیزاری خود از بیداد و زورگویی را در نمایشنامه‌ی راهزنان بیان کرد. برخی از مهم‌ترین آثار نمایشی شیلر عبارت‌اند از: ماری استوارت، دوشیزه اورلئان، عروس مسینا و ویلهلم تل.
شیلر در سال ۱۸۰۵ در ۴۶ سالگی درگذشت.

توضیحات تکمیلی

نویسنده

فریدریش فون شیلر

مترجم

ترجمه / اقتباس شنیداری
جواد پیشگر
تهیه‌کننده رادیویی
محمد مهاجر
سردبیر رادیویی
مهدی شرفی
افكتور
فرشاد آذرنیا
صدابردار
علی حاجی نوروزی

گویندگان

علی میلانی , رضا عمرانی , بهروز مسروری , شمسی صادقی , فریبا متخصص , ایوب آقاخانی , بهرام ابراهیمی , مهین نثری , اسماعیل بختیاری , عباس وفایی , احمد گنجی , مهدی نمینی مقدم , سلمان خطی , بیوك میرزایی , ماندانا محسنی

حجم (مگ)

56

مدت زمان (دقیقه)

180

دیدگاهی دارید؟