0

آیینه و گنبد (صوتی)

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

آیینه و گنبد

دزدان گردنه گیری چنان عرصه را بر مردم تنگ کرده اند که گویی مردم شهر هیچ راه رهایی از ایشان ندارند و حتی داروغه شهر نیز راهی نمی یابد. در این اوضاع آشوب، دزدی کهنه کار به نام «نصیر» راه را بر کاروانی می بندد… اما «غزال» دختر وزیر از حلقه دزدان می گریزد و «سعید» پسر «نصیر» به تعقیب او می رود. سعید در میان قلمستانی راه را بر غزال می بندد و غزال نیز به امید رهایی، هر چه جواهر و زیورآلات با خود دارد به او تقدیم می کند.

اما آنچه توجه سعید را به خود جلب کرد آینه زنانه کوچکی است که غزال در کیسه خود دارد؛ چیزی که تا آن روز با چشمان خویش ندیده است؛ زیرا پدرش نصیر، داشتن آینه را قدغن کرده بود. وقتی نصیر چهره خود را در آینه دید دریافت که میان چهره جذاب او و پدرش هیچ تشابهی وجود ندارد؛ شاید از این رو است که پدر هر آینه ای که به چنگ دزدان افتاده است را شکسته و از بین برده است.

این حقیقت تردیدی جانکاه را به جان سعید می اندازد و غزال را رها می کند. اما وزیر با شنیدن این خبر که دزدان راه را بر کاروان دخترش بسته اند، بسیار خشمگین می شود و با شماتت داروغه را تهدید می کند تا غروب فردا دخترش را بیابد، در غیر اینصورت روزگارش را سیاه خواهد کرد…

*«گلستان» نوشتهٔ شاعر و نویسندهٔ پرآوازه ایرانی سعدی شیرازی است. به باور بسیاری، گلستان تاثیرگذارترین کتابِ نثر در ادبیات فارسی می‌باشد که در یک دیباچه و هشت باب به نثر مُسَّجَع (آهنگین) نوشته شده‌است. بیشترِ نوشته‌های آن کوتاه و به شیوهٔ داستان‌ها و پندهای اخلاقی است.

«احمد تمیم‌داری» پژوهشگر و استاد و دانشگاه می‌گوید: «در کشورهای اسلامی آثار سعدی را به ‌عنوان کتاب‌های درسی تدریس می‌کنند به ویژه گلستان که نه‌ تنها در بین خواص که در بین عامه مردم نیز شناخته شده است».

این استاد، توجه به آثار ادبی به ‌ویژه گلستان سعدی را برای جوانان، علمای علوم تربیتی و سیاست‌مداران لازم می‌داند و می‌گوید: «وقتی سفیر انگلستان در یکی از کشورهای شبه‌قاره، گلستان سعدی را از بَر و بدون غلط می‌خواند، حساب ما روشن می‌شود».

دیگر آثار این نویسنده

اطلاعات بیشتر

نویسنده

سعدی شیرازی

عوامل

کارگردان
حمید منوچهری
ترجمه / اقتباس شنیداری
بابک صفی خانی
تهیه‌کننده رادیویی
بابک صفی خانی
سردبیر رادیویی
بابک صفی خانی
افكتور
محمدرضا قبادی فر
صدابردار
رضا طاهری

گویندگان

احمد گنجی , علی میلانی , فریدون محرابی , اكبر مولایی , كامیار محبی , محمد شریفی مقدم , شهریار حمزیان , سجاد شهرابی , سعید سلطانی , بهادر ابراهیمی , حوا الهویی , سهیلا تیلاوی , احمد شمس آصف , محمد یگانه , مریم جلینی , مهرداد عشقیان , فریبا متخصص

حجم (مگ)

38

مدت زمان (دقیقه)

120

دیدگاهی دارید؟