0

موش ها و آدم ها (صوتی)

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

موش ها و آدم ها

موش‌ها و آدم‌ها (به انگلیسی: Of Mice and Men) عنوان یک رمان کوتاه از نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات، جان اشتاین‌بک بوده که در سال ۱۹۳۷ به چاپ رسیده است.

نویسنده در این داستان از سرگذشت غم‌انگیز دو کارگر مزرعه مهاجر، جُرج میلتون و لِنی اسمال می‌نویسد که در رکود بزرگ آن روزگار در کالیفرنیا به دنبال یافتن کار به هر سمت و سویی روانه می‌شوند و در فکر دست و پا کردن مزرعه ای برای خودشان هستند .

جان اشتاین‌بک به بهانه ی معرفی این دو شخصیت تصویری روشن از زندگی کارگران فصلی و پاره وقت در مزارع و کشتزار ها در دهه ی١٩٣٠ایالات متحده به دست میدهد ، تصویری که در عین شفافیت در توده ای از کسالت و غبار فرو رفته است .

چکیده داستان

جورج میلتون و لنی اسمال دو دوست‌اند که با مهتری در آخور اسب‌ها در اسبداری‌ها روزگار می‌گذرانند. آرزوی دیرین هر دویشان آن است که روزی جایی را بخرند و در آن خرگوش پرورش دهند. لنی از بچگی از نوازش چیزهای نرم خوشش می‌آید و زور بازوی بسیاری دارد ولی چندان باهوش نیست و کودن است.

از همین رو دچار دردسر می‌شود، بویژه هنگامی که زن پسر ارباب، کرلی، از او می‌خواهد تا موهایش را نوازش کند. لنی نخواسته زن بیچاره را می‌کشد و از ترس می‌گریزد. کرلی خشمگین با مردانش در پی یافتن و از پای درآوردن لنی راهی می‌شود. جرج هم برغم سوگندش برای پشتیبانی از لنی در چنین درگیری‌هایی به گروه پیوسته در پی لنی راهی می‌شود. چون می‌بیند دوستش گیر افتاده و راه گریز ندارد با هفت تیر به گردنش شلیک می‌کند و او را می‌کشد.

این کتاب ارزشمند بر اساس ترجمه ای از سروش حبیبی توسط رادیو تهران در رادیو و قابل برنامه سریالی کتاب شب اجرا شده است.

توضیحات تکمیلی

نویسنده

جان اشتاین بک

مترجم

پرویز داریوش

گوینده

شراره اشراقی

حجم (مگ)

43

مدت زمان (دقیقه)

210

دیدگاهی دارید؟