0

عجایب هفت گانه (صوتی)

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

عجایب هفت گانه

عجایب هفت‌گانه، به هفت اثر برتر معماری و مجسمه‌سازی دوران یونان باستان اطلاق می‌شود. این هفت اثر ظاهراً اولین بار توسط یک فنیقیایی یونانی‌الاصل به نام انتیپاتر صیدایی در قرن دوم پیش از میلاد در یک کتاب ثبت شده‌است، اگر چه این کار به افراد دیگری همچون فیلو اهل بیزانتیوم، استرابون، هرودوت و دیودور سیسیلی نیز نسبت داده شده‌است.

انتیپاتر صیدایی در شعری در سال ۱۴۰ پیش از میلاد چنین سروده است: «پیش از این به چشم خود دیده‌ام دیوار بابل پر عظمت را که گذرگاه ارابه هاست، و نیز مجسمه زئوس را بر کرانهٔ آلفوس، باغ‌های معلق و کولسوس آفتاب را، اُبهت اهرام سر به آسمان ساییده و آرامگاه بی کران ماسول را؛ ولی آن زمان که نظاره می‌کردم خانهٔ آرتمیس را بنا شده بر ابرها، نبوغ آن همه اعجاز در نظرم رنگ باخت و با خود اندیشیدم: پس از المپ، خورشید چیزی به این عظمت ندیده است، هرگز.»

به هر حال آنچه مسلم است این است که وی در زمانی می‌زیسته که تمام این شاهکارهای هنری سالم و موجود بوده‌اند و او نمی‌خواست ویرانه‌ها را به هم عصران خود معرفی کند.

عجایب هفتگانه از چپ به راست بالا به پایین:هرم بزرگ جیزه، باغهای معلق بابل، نیایشگاه آرتمیس، مجسمه زئوس، آرامگاه هالیکارناسوس، تندیس غول‌پیکر رودس و فانوس دریایی اسکندریه

نکته‌ی دیگر در مورد این آثار انتخاب عدد هفت برای تعداد آن‌هاست. دلیل این امر هم مقدس بودن این عدد است. عدد هفت چه در گذشته و چه در حال، برای انسان محترم و مقدس بوده به‌طوری‌که تقریبا در هر گونه تقسیم‌بندی به این عدد توجه شده‌است.

از زمان‌های بسیار قدیم تا کنون، فهرست‌های متعدد و متفاوتی از عجایب هفتگانه به نگارش درآمده‌است. فهرست اروپا-محور مذکور بدین قرار است:

نهفتن
عجایبسال ساختسازندهتاریخ ویران‌شدنعلت ویرانیموقعیت کنونی
هرم بزرگ جیزه۲۵۸۴–۲۵۶۱ قبل از میلادمصر باستانهمچنان موجودمجموعه اهرام جیزه، مصر
باغ‌های معلق بابلحدود ۶۰۰ قبل از میلادتمدن بابل یا آشور(ایران باستان)بعد از اولین قرن قبل از میلاد مسیحنا مشخصحله، استان بابل، عراق، یا نینوا، نینوا استان، عراق
نیایشگاه آرتمیس۵۵۰ قبل از میلادلیدیه، یونان باستان۳۵۶ قبل از میلاد (به وسیله هرستراتوس)
۲۶۲ پس از میلاد (به وسیله گوت‌ها)
آتش سوزی به وسیله هرستراتوس، غارتنزدیک سلکوک، استان ازمیر، ترکیه
تندیس زئوس در المپیا۴۶۶–۴۵۶ قبل از میلاد (معبد) ۴۳۵ قبل از میلاد (مجسمه)یونان باستانقرن ۵ و ۶ بعد از میلادآتشالمپیا، یونان
آرامگاه هالیکارناسوس۳۵۱ قبل از میلادکاریایی‌ها، ایرانی‌ها، یونان باستانبه وسیله بعد ازمیلاد ۱۴۹۴ساختمان اصلی به علت سیل از بین رفت.بودروم، ترکیه
غول رودس۲۹۲–۲۸۰ قبل از میلادیونان باستان۲۲۶ قبل از میلادزلزلهرودس، یونان
فانوس اسکندریه۲۸۰ قبل از میلادمصر هلنی، (یونان باستان)بعد از میلاد ۱۳۰۳–۱۴۸۰زلزلهاسکندریه، یونان

نظرها دربارهٔ عجایب هفتگانه

شواهد باستان‌شناسی از بسیاری از اسرار تاریخی که قرنها عجایب هفت‌گانه را احاطه کرده بودند، پرده برداشته‌است. عجایب هفت‌گانه برای سازندگانشان نمادهایی از مذهب، اسطوره شناسی، هنر، قدرت و علم بودند و برای ما، آن‌ها شواهدی از توانایی انسان هستند براساس تحقیقات بروز از آوار بجای مانده در زیر اقیانوس مشخص شده فانوس اسکندریه بصورت مارپیچی نبوده.

توضیحات تکمیلی

نویسنده

سید کاظم خلخالی
سید محمود اختریان

گوینده

فریبا

حجم (مگ)

2.8

مدت زمان (دقیقه)

12

دیدگاهی دارید؟