0

شبهای روشن (صوتی)

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

کتاب صوتی شبهای روشن

کتاب «شب های روشن» یک داستان کوتاه و عاشقانه‌ی متفاوت از داستایُفسکی است.

وی در این کتاب شرح اشتیاق جوانی رؤیاپرداز را آورده که زندگی را در تنهایی سر می‌کند و به دنبال گمشده‌ای که با او هم‌زبانی کند، هر سو می‌رود.

تا عاقبت در کنار آبراه با دوشیزه‌ای گریان، که او نیز عاشقی شیدا و تنهاست، آشنا می‌شود و خیال می‌کند که ایام تنهایی‌اش به سر آمده، در گفته‌های جوان که شرح رؤیاهای شبانه اوست، صدای خود نوینسده محسوس است. از این روست که داستان به زبان اول شخص نوشته شده و رنگ حدیث نفس دارد.

کتاب شب‌های روشن درباره‌ی جوان خیال‌بافی است که تنهایی را به خوبی می‌فهمد. کسی که سال‌هاست تنها زندگی می‌کند و مانند دیگر شخصیت‌های اصلی داستایفسکی با مردم عادی فرق دارد.

این جوان ۲۶ ساله مدام تنهایی خود را با شهر پترزبورگ تقسیم می‌کند. با دیوارها و در و پنجره‌‌های شهر در دل می‌کند و ادعا دارد بهتر از هر کسی آنان را درک می‌کند.

در یکی از روزها زمانی که با دلی خوش، آواز می‌خواند و در حال قدم زدن به سمت خانه است، شخصی توجهش را جلب می‌کند: «زنی کنار راهش ایستاده، به جان‌پناه آبراه تکیه داده است. بر طارمیِ جان‌پناه آرنج نهاده و پیدا است که به آب تیره خیره شده. کلاه زرد رنگ بسیار قشنگی بر سر دارد با روسریِ توری سیاه دلفریبی روی آن.» در ادامه متوجه می‌شود که زن در حال گریه کردن است و به هیچ‌وجه متوجه حضور او نیست.

جوان ناخودآگاه به سمت دختر کشیده می‌شود و طی یک اتفاق با او آشنا می‌شود. آن‌ها برای روز بعد قرار ملاقات می‌گذارند، داستان زندگی خود را برای همدیگر تعریف می‌کنند و…

کتاب را در ۶ قسمت با صدای گیتی مهدوی بشنوید.”

دیگر نسخه های این کتاب

توضیحات تکمیلی

نویسنده

فئودور داستایوسکی

مترجم

قاسم کبیری

خواننده

گیتی مهدوی

حجم (مگ)

19

مدت زمان (دقیقه)

174

دیدگاهی دارید؟