0

آبشالوم آبشالوم

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

آبشالوم آبشالوم

ابشالوم، ابشالوم! (به انگلیسی: Absalom, Absalom!) نام رمانی از ویلیام فاکنر، نویسندهٔ آمریکایی است که در سال ۱۹۳۶ منتشر شد. داستان زندگی سه خانواده از ایالت‌های جنوبی آمریکا را قبل، در هنگام و پس از جنگ داخلی آمریکا روایت می‌کند و در این میان بیشتر بر شخصیت توماس ساتپن متمرکز است.

عنوان کتاب((ابشالوم، ابشالوم ((!برگرفته از((اب شالوم)) (پدر سلامت) نام پسر یگانه داوود است که لحن خطابی آن نیز در عزای فرزند بیان شده است . ((فاکز)) در این اثر سترگ از جملات بلند برای ادای مقصود بهره می‌برد .به دیگر سخن، جمله‌واره‌ای را به جمله‌واره دیگر می‌پیوندد و همین، سبب ایجاد((سیلاب ذهن)) می‌شود .

در این رمان، یک بار دیگر دل مشغولی‌های عمده فاکز یعنی((نقض حقیقت دل انسان)) و ((بی‌عدالتی به سیاهپوستان)) نمودی بارز دارد .

به یک معنا می‌توان گفت که((ابشالوم، ابشالوم ((!نقد عقلانیت ابزاری است .قهرمان داستان برای رسیدن به مقصود خویش آدم‌ها را اعم از سیاه و سفید وسیله قرار می‌دهد و بدین ترتیب هم بانی((تقاص و تقدیر شوم)) است و هم((وسیله ددمنش عدالت تکیه زده بر سریر وقایع بشری)) ;یعنی، افزون بر اتهام به ارتکاب گناه در چنگال لعن و نفرین گرفتار می‌آید که نمی‌تواند از آن بگریزد .

این لعن و نفرین در واقع دامنگیر خانواده اوست و در اندیشه فاکز، دامنگیر بشریت .((تامس ساتپن)) قهرمان داستان مرده است، اما چهار راوی خصایل و عقاید او را بازگو می‌کنند : ((کونتین)) یکی از راویان اصلی داستان، جملاتی از این دست بر زبان می‌آورد : ((شاید هیچ چیز یکبار پیش نمی‌آید و تمام شود .شاید واقعه هرگز یکبار نیست و مانند آژنگ‌هایی است که پس از فروافتادن قلوه سنگ بر آب پدید می‌آید و آژنگ‌ها پیش می‌رود، گسترده می‌شود و .((…

داستان، ساختاری مدرن و غیرخطی دارد و یکی از گوتیک‌ترین آثار فاکنر به‌شمار می‌رود. فاکنر در این رمان از تمامی امکانات و ابزارهای نویسندگی خود، مانند تکنیک‌های روایت، به‌کارگیری اسطوره و نماد و بیان امپرسیونیستی، کمک می‌گیرد تا جریان پیچیده و غامض زندگی را همان‌گونه که زیسته و تجربه کرده، آشکار کند.

رمان ابشالوم، ابشالوم! را صالح حسینی به فارسی ترجمه کرده‌است.

آثار دیگر ویلیام فاکنر

اطلاعات بیشتر

نویسنده

ویلیام فاکنر

مترجم

صالح حسینی

تعداد صفحات

207

حجم (مگ)

6.5

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

شماره کتابشناسی ملی م‌78-75
سرشناسه فاکنر، ویلیام‌، 1897 – 1962م.
Faulkner, William
عنوان و نام پدیدآور ابشالوم‌، ابشالوم‌!/ ویلیام فاکنر؛ ترجمه صالح حسینی‌.
مشخصات نشر تهران‌: نیلوفر، 1378.
مشخصات ظاهری 413 ص.
یادداشت عنوان اصلی‌: Spotted horses.
یادداشت چاپ دوم‌: 1382.
موضوع داستان‌های آمریکایی — قرن 20م.
شناسه افزوده حسینی‌، صالح‌، 1325 – ، مترجم
رده بندی کنگره PS3529 /الف8الف2 1378
رده بندی دیویی 813/52
قطع و نوع جلد: رقعی (شومیز)

دیدگاهی دارید؟