0

بیلیارد در ساعت نه و نیم

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

بیلیارد در ساعت نه و نیم

در این کتاب سه نسل از خانواده فهمل مورد بررسی قرار می گیرند پدربزرگی که با ساختن کلیسایی به شهرت می رسد پسری که کلیسا را منفجر می کند و نوه ای که در حال بازسازی همان کلیساست . هر کدام از آنها انگیزه خاص خود را دارند ، انگیزه فردی در دوران قبل از جنگ ، در دوران جنگ و در دوران پس از جنگ ….نمادی از جنگ و مذهب در زندگی مردم.

قهرمان داستان ما هر روز ساعت نه و نیم تا ۱۱ در هتل بیلیارد بازی می کند هر چند هدف او بازی نیست هدف او دنبال کردن حرکت توپها و نظم و قانون و یک روند منظم و یاداوری اتفاقات گذشته است.

هر یک از یازده راوی داستان، پرسپکتیوی را از دنیایی به خواننده می‌دهند که مملو است از شمشیر و تبعیض و افرادی که دست راستشان پر از رشوه است؛ دنیایی که در چشم برهم زدنی از آدمی قشری و غلافی، باقی می‌ماند و انسان جلد و پوسته‌ای می شود که درونش مثل برق و باد از چیز دیگری پر شده است و تا به خود می‌آید می‌بیند که نه تنها نان و نمک گرگ را خورده است ، بلکه آن را در وجودش تزریق کرده‌اند و در یارگیریِ گرگ، نصیب او شده است؛ دنیایی که یک حرکت دست به قیمت جان آدمی تمام می شود و عقل در آن راه به جایی نمی‌برد؛ و «دنیایی که در آن آزاده جسد خود را برسرِ دیکتاتور می‌کوبد و می‌گوید تو با بی‌آبرویی بمان و من با آبرو می‌روم . تو بی‌اعتبار بمان و من با اعتبار صحنه را به تو وامی‌گذارم .

از این کتاب در سال ۱۹۶۵ فیلمی به کارگردانی Jean-Marie Straub ساخته شده .

بل در سال ۱۹۷۱ ریاست انجمن قلم آلمان را به عهده گرفت و  سال ۱۹۷۲ توانست به عنوان دومین آلمانی، بعد از توماس مان، جایزه ادبی نوبل را از آن خود کند.

آثار دیگر هاینریش بل

اطلاعات بیشتر

نویسنده

هاینریش بل

مترجم

کیکاووس جهانداری

تعداد صفحات

328

حجم (مگ)

4.2

نوع فایل

اسکن شده

دیدگاهی دارید؟