0

قتل در رودخانه ی نیل

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

قتل در رودخانه ی نیل

مرگ بر روی نیل(به انگلیسی: Death on the Nile) یک رمان جنایی از آگاتا کریستی و مجموعه پوآرو است که نخستین بار در بریتانیا و انتشارات کلوپ جنایی کولینز و در ۱ نوامبر ۱۹۷۳ منتشر شد.

داستان این رمان حل پرونده‌ای توسط هرکول پوآرو است که در کشتی‌ای و در رود نیل اتفاق می‌افتد و حول قتل یک دختر ثروتمند است.

مرگ در کرانه‌ی نیل از جمله داستان‌های خانم آگاتاکریستی است که در دهه ۱۹۳۰ (به سال ۱۹۳۷) به رشته تحریر درآمد. مرگ در کرانه‌ی نیل از جمله داستان‌هایی است که آگاتاکریستی سخت به آن علاقه داشته است زیرا داستانی است که در خارج از انگلستان نگاشته شده است و در مورد این داستان نظری بسیار مساعدی در نگارش آن دارد. خانم آگاتاکریستی می‌گوید این داستان بیشتر مورد پسند بانوان است تا آقایان! چون داستان پیرامون مسائل احساس عشقی و عاطفی دور می‌زند تا مسائل جنایی.

دختری با تمام وجود برای نامزدش از دوست دیرینه‌اش درخواست شغلی می‌کند، دوستی که همه چیز را دارا است. پول، ثروت، زیبایی و موقعیّت اجتماعی و …ولی با دیدن نامزد دخترک تمام دوستی و معیارهای انسانی را زیرپا گذاشته و بدون درنگ نامزد دوستش را از وی می‌‌رباید. نامزد دوستش آقایی است به نام سیمون دایل با چهره‌ای زیبا و اندامی مردانه ولی مغزی بچگانه که تأثیر هوش و ذکاوت ژاکلین دبلفورت نامزد سابقش می‌باشد و زود فریفته می‌گردد و بایک برنامه شیطانی و هماهنگ با چند حادثه دیگر در کشتی کارناک، حوادثی را می‌آفریند که یکی از شاهکارهای خانم آگاتاکریستی به شمار می‌رود. برای خواننده هر لحظه‌ی داستان هیجان‌انگیز است و تصوّر نمی‌کند که لحظه بعدی بر روی رود نیل چه بر سر قهرمانان خواهد آمد.

داستان بیشتر شکل رمانتیک و عاشقانه دارد تا داستان پلیسی و در نهایت درس اخلاقی و هشداری قوی برای کسانی است که ذهن خودشان را پر از گره‌های نادرست و کج‌آلوده کرده و نسبت به آنچه که دارند ناسپاس و ناشکرند.

خانم کریستی در این اثر بر روی کشتی کارناک صحنه‌هایی را در اسوان و شلا با چهره‌های مثل سیمون دایل، ژاکلین دبلفورت، پوارو، تیم آلرتون، خانم آلرتون، شایلر، آندریو پنینگتون ترسیم کرده که سخت مورد توجه فیلمسازان قرار گرفته و فیلمی هم به نام مرگ بر روی نیل از روی آن ساختند. این داستان را تقریباً می‌توان با داستان رمز قطار آبی که از جمله کارهای ظریف و برگزیده خانم آگاتاکریستی است، مقایسه کرد در هر دو قتل و دزدی با هم صورت می‌گیرد و مسائل عاطفی و عشقی نیز زیربنا است و این دو انگیزه خواننده را تا صفحه آخر با خود می‌کشاند.

دیگر آثار  آگاتا کریستی

اطلاعات بیشتر

نویسنده

آگاتا کریستی

مترجم

بهرام افراسیابی

تعداد صقحات

88

حجم (مگ)

3.6

نوع فایل

اسکن شده

دیدگاهی دارید؟