0

از کوچۀ رندان

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

از کوچه رندان (درباره زندگی و اندیشه حافظ)

از کوچهٔ رندان کتابی نوشته دکتر عبدالحسین زرین‌کوب است. این اثر راه تازه‌ای به شناخت حافظ دربارهٔ زندگی و اندیشه او به خواننده ارائه می‌دهد. این کتاب، غزلیات حافظ را مورد بررسی قرار داده و خصوصیات حافظ، احوال و افکار وی را بیان و شرح می‌دارد. این کتاب اولین بار در سال ۱۳۴۹ منتشر گردید و در سال ۱۳۹۶ چاپ هفدهم آن توسط مؤسسه انتشاراتی امیرکبیر وارد بازار شده است

این کتاب از زوایای مختلف شعر، شخصیت و افکار حافظ را شرح، بررسی و گاهی نقد می کند. کتابی است خواندنی به قلمی شگرف و وزین در شرح روزگار و احول حافظِ قرآنی جوان که در گذر از کوچه باغ های شیراز راه به کوچه ی رندان می برد و آنی می شود که از حوالی سالهای ۷۲۰ هجری قمری (سال تولد ) و ۷۹۲ هجری قمری (سال وفات ) تا به امروز شعر و زبان و غزل فارسی بی نام او در یاد و خاطر هیچکس نمی تواند صورت بندد.
ویژگی مثبت آثار دکتر زرین کوب، مستند بودن آن هاست و اینکه نویسنده سعی کرده بی طرفی را در ارزیابی های خود حفظ کند. البته سخن درباره ی حافظ برای هیچ نویسنده ای کار آسانی نیست. شاید به علت اندک بودن آثار بجا مانده از حافظ که پانصد و اندی شعر بیش نیست. کم سخن گفتن هم عصران حافظ درباره ی او و مهمتر لحن ابهام آمیز و ایهام دار اشعار حافظ.
از کوچه رندان شامل دوازده فصل مختلف هست که ما با خواندن هر یک از این فصول با جنبه های جالبی از زندگی حافظ و اندیشه اش آشنا میشویم.

فهرست مطالب کتاب:
۱٫شهر رندان
۲٫فیروزه بواسحقی
۳٫میان مسجد و میخانه
۴٫رند و محتسب
۵٫سرود زهره
۶٫سخن اهل دل
۷٫رویا و جام جم
۸٫دو رند
۹٫رند در بن بست
۱۰٫در دیر مغان
۱۱٫از میکده بیرون
۱۲٫عشق ، کدام عشق؟

دیگر اثار عبدالحسین زرین کوب

توضیحات تکمیلی

نویسنده

عبدالحسین زرین کوب

تعداد صفحات

300

حجم (مگ)

4.1

نوع فایل

اسکن شده

دیدگاهی دارید؟