0

آیوانهو

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

آیوانهو

آیوانهو نام داستانی است که به‌دست سر والتر اسکات، نویسندهٔ اسکاتلندی نوشته شده‌است. این کتاب یکی از آثار نامیِ ادبی جهان است.

اقتباس‌های سینمایی و تلویزیونی

این رمان مبنای اقتباس برای تولید چندین فیلم سینمایی بلند بوده‌است. همچنین بسیاری از اقتباس‌های تلویزیونی از این رمان وجود دارد، از جمله: کانتاتای نمایشی ویکتور سیگ ایوانوئه در سال ۱۸۶۴ برنده جایزه د رم و در همان سال در پاریس شد. اقتباس دیگری از این رمان توسط سر آرتور سالیوان (تحت عنوان ایوانهو) در سال ۱۸۹۱ بیش از ۱۵۰ اجرای پیاپی اجرا شد. همچنین اپرای دیگری بر اساس این رمان توسط جیواچینو روسینی (ایوانوئه)، توماس ساری (ایوانوئه)، بارتولومئو پیسانی (ربکا) ساخته شده‌است.

این رمان تاریخی داستان شوالیه‌ای مربوط به اواخر قرن دوازدهم، درباره‌ی جنگ‌های صلیبی و ماجراهای ریچارد شیردل، پادشاه انگلستان، و هم‌چنین یکی از آخرین نجیب‌زادگان آنگلو ساکسون، “سرویلفرد آیوانهو” است.
آیوانهو به خاطر عشقش به “روونا” توسط پدر، به سرزمینی دور تبعید می‌شود. او می‌رود تا در سرزمین مقدس و در جنگ‌های صلیبی شاه ریچارد، به او خدمت کند.
در این میان طی ماجراهایی دختری یهودی را که شوالیه‌ای ددمنش ربوده و به جادوگری متهم کرده، از سوختن در آتش می‌رهاند. داستان این کتاب موضوع فیلم‌ها و نمایش‌نامه‌های متعددی بوده و ترجمه‌های فراوانی از آن به زبان‌های مختلف انجام شده است.
از آن‌جا که متن اصلی کتاب مفصل است، خلاصه‌های گوناگونی از آن برای استفاده‌ی گروه‌های وسیع‌تر خوانندگان و به خصوص نوجوانان فراهم شده است. ترجمه‌ی کتاب حاضر نیز از روی همین متن‌های کوتاه شده انجام گرفته است.

نسخه های دیگر این کتاب

اطلاعات بیشتر

نویسنده

سر والتر اسکات

مترجم

تهمینه مظفری

تعداد صقحات

303

حجم (مگ)

3.5

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

شماره کتابشناسی ملی 1049261
سرشناسه اسکات‌، والتر، 1771 – 1832م.
Scott, Walter
عنوان و نام پدیدآور آیوانهو (متن کوتاه شده)/ سروالتر اسکات؛ ترجمه‌ی تهمینه مظفری.
مشخصات نشر تهران: نشر مرکز، 1386.
مشخصات ظاهری 298 ص.
فروست نشر مرکز؛ 854.
وضعیت فهرست نویسی فاپا
یادداشت عنوان اصلی: Ivanhoe.
یادداشت کتاب حاضر در سالهای مختلف توسط مترجمان و ناشران متفاوت ترجمه و منتشر شده است.
موضوع داستان‌های کودکان انگلیسی — قرن 19م.
موضوع انگلستان — تاریخ — ریچارد اول، 1189 – 1199م. — داستان
شناسه افزوده مظفری‌، تهمینه‌، 1349 -، مترجم
رده بندی کنگره PZ7الف/الف 542آ9 1386
رده بندی دیویی [ج]823/8

دیدگاهی دارید؟