0

خاموشی دریا

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

خاموشی دریا

خاموشی دریا یا سکوت دریا (به فرانسوی: Le Silence de la mer) رمانی است که توسط ورکور (Vercors) (نام مستعار ژان برولر Jean Bruller) نویسنده فرانسوی در جنگ جهانی دوم و به صورت مخفیانه منتشر شده‌است .

شخصیت‌های داستان

  • افسر آلمانی، ورنر فون ابرناک
  • پیرمرد فرانسوی
  • برادرزادهٔ پیرمرد فرانسوی

نقد و بررسی

ورکور در این داستان نشان می‌دهد که چگونه پیرمردی فرانسوی همراه با دختر برادرش مقاومت خود را علیه اشغال کشورشان با صحبت نکردن با افسر آلمانی که خانه آنها را اشغال کرده‌است، بروز می‌دهند . این رمانِ جذاب و سرشار از احساس و وقار، لبریز از درد و امید که نمونه‌ای از ادبیات مقاومت در کشور فرانسه می‌باشد به زودی شهرت زیادی پیدا کرد و باعث شهرت نویسنده‌اش شد.

ترجمه‌های فارسی

خاموشی دریا ، ترجمه‌ی حسن شهید نورائی ، شرکت سهامی چاپ ، ۱۳۲۳

«خاموشی دریا» داستان پیرمردی فرانسوی در جنگ جهانی دوم است که به‌همراه دختر برادرش با سکوت خود، مقاومتشان را علیه اشغال فرانسه در برابر افسر آلمانی ــ که میهمانی تحمیلی است ــ نشان می‌دهند. داستان سه شخصیت دارد افسر آلمانی ورنر فون ابرناک، پیرمرد فرانسوی و برادرزاده پیرمرد فرانسوی. شیوه مقاومت این دو فرانسوی دربرابر افسر آلمانی حیرت انگیز است. شخصیت اصلی رمان هم این افسر نازی است که بازگو کنندهٔ تبلیغات دولتی نازی‌ها درباره جنگ با مردم فرانسه است. او که احساسات و اندیشه‌ای شاعرانه دارد در ذهن خود به تبلیغات دولت نازی دامن زده و آنها را با رنگ و بویی شاعرانه آمیخته و باور کرده است.
ورنر فون ابرناک بخشی از ارتش آلمان است که قسمتی از خانه یک خانواده فرانسوی را اشغال کرده است. صاحبان خانه هر دو در مقابل حضور افسر نازی سکوت پیشه می‌کنند. نویسنده می‌خواهد واکنش و مقاومت فرانسه در مقابل آلمان نازی را با سکوت این زن و مرد در مقابل پرگویی‌های افسر نازی نمادسازی کند.

توضیحات تکمیلی

نویسنده

ورکور

مترجم

حسن شهید نورائی

تعداد صفحات

47

حجم (مگ)

7.8

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

دیدگاهی دارید؟