0

آبلوموف

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

آبلوموف

ابلوموف یا آبلوموف  (به روسی: Обломов) نام رمانی است نوشته ایوان گنچاروف نویسنده روس به سال ۱۸۵۹ میلادی. انتشارات گالیمار در سال ۱۸۹۰(میلادی)۱۸۹۰ این رمان را در فرانسه به چاپ رساند.

نیکیتا میخایلکوف، کارگردان روس، در ۱۹۷۹ بر اساس این رمان فیلمی یا عنوان چند روز از زندگی ابلوموف ساخته است. نمایش‌نامهٔ آبلوموف از مارسل کوولیه، هم از رمان مزبور اقتباسی شده‌است.

خلاصه داستان

ایلیا ایلیچ ابلوموف دوران کودکی را در املاک پدرش در روستا در کنار خانواده و دوستش آندرهٔ می‌گذارند. در جوانی در سن پترزبورگ به استخدام دولت در می‌آید.

پس از سال‌ها خدمت در کار دولتی، ابلوموف بازنشسته همه روز در خانه روی کاناپه می‌لمد. لمیدگی برای او نه از روی خستگی یا کسالت، بلکه خو و عادت اوست. هر وقت در خانه است، که همیشه هست، بر روی کاناپه لمیده یا در خواب است. آندرهٔ می‌کوشد ابلوموف را با زندگی اجتماعی آشنا کند و او را از سستی و خمودگی نجات دهد.

اما تلاش او بی‌ثمر می‌ماند. عشق اولگا هم نمی‌تواند او را از رخوت و سستی بدر آورد. ابلوموف همچنان به زندگی راحت و خمودگی خود ادامه می‌دهد. با بیوه‌ای ازدواج می‌کند و تا آخر زندگی با تن آسایی خود، که آندرهٔ آن را ابلوموفیسم می‌نامد، به‌سر می‌برد.

نقد وبررسی

ابلوموف هجوی است دربارهٔ اشراف قرن نوزدهم روسیه که زندگی را با تن‌پروری و خمودگی می‌گذاراند. رمان گنچاروف در روسیه بسیار مورد توجه مردم و منتقدان ادبی قرار گرفت.

تولستوی آن را شاهکار بزرگ ادبی می‌نامد و داستایفسکی زاده ذهنی سرشار می‌خواندش. در رمان ابلوموف، نوستالژی (خاطره‌های دور)، رؤیا، و تخیل موج می‌زند و نگاه جزئی نگر گنچاروف و توصیف وی از رویدادها و شخصیت‌ها از منظر روانشناختی قابل تأمل است. اَبلوموف نمایانگر مسخ انسان است.

نیکولای دوبرولیوبوف منتقد روس نقد مفصلی با نام آبلومویسم چیست نوشته است و آن را با بحث مرد زیادی در هم آمیخته است. لنین (ضمن نطقی در ۱۹۲۲) گفت: «روسیه سه انقلاب را از سر گذرانده‌است، اما هنوز آبلوموف‌ها باقی مانده‌اند» منظور وی این بود که روحیه تنبلی و کرختی چنان با طبع و سرشت برخی از افراد، حتی افراد روشنفکر و فرهیخته، عجین شده‌است که انقلاب هم نتوانسته آن را ریشه‌کن کند. دکتر غلامحسین ساعدی با اشاره به آبلوموف گفته‌است گنچاروف در دنیای دیکتاتوری سیاسی، بزرگترین کتاب را نوشته‌است.

دیگر نسخه های این کتاب

اطلاعات بیشتر

نویسنده

ایوان‌آلکساندروویچ گنچاروف

مترجم

سروش حبیبی
ویراستار: ایران زندیه

تعداد صفحات

900

حجم (مگ)

13

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

شماره کتابشناسی ملی م‌85-882
سرشناسه گنچاروف‌، ایوان آلکساندروویچ‌، 1812- 1891م.
Goncharov, Ivan Aleksandrovich
عنوان و نام پدیدآور آبلوموف‌/ ایوان گنچاروف‌. آبلومویسم چیست‌/ نوشته دابرو لیوبوف‌؛ ترجمه جدید از روسی سروش جیبی‌
مشخصات نشر تهران : فرهنگ معاصر ، 1385.
مشخصات ظاهری 895ص.؛ 21×13س م.
وضعیت فهرست نویسی فاپا
یادداشت کتاب و مقاله حاضر قبلا تحت عنوان "ابلوموف‌" و "ابلوموسیم چیست " نیز منتشرشده است‌
یادداشت چاپ دوم‌
یادداشت کتابنامه به صورت زیرنویس‌
عنوان دیگر آبلومویسم چیست‌
عنوان دیگر ابلوموف‌
عنوان دیگر ابلویسم چیست‌
موضوع گنچاروف‌، ایوان الکساندروویچ‌، 1812 – 1891م‌. .Gancharov, Ivan Aleksandrovichابلوموف — نقد و تفسیر
موضوع داستانهای روسی — قرن 19م.
شناسه افزوده حبیبی‌، سروش‌، 1312 – ، مترجم‌
شناسه افزوده لیوبوف‌، دابرو. آبلومویسم چیست‌
رده بندی کنگره PG3371/گ7الف2 1386
رده بندی دیویی 891/733
قطع و نوع جلد: رقعی (گالینگور)

دیدگاهی دارید؟