0

الیور تویست

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

الیور تویست

الیور توئیست (به انگلیسی: Oliver Twist) نام دومین رمان مشهور چارلز دیکنز، نویسنده مشهور انگلیسی است که ابتدا در سال‌های ۱۸۳۷ تا ۱۸۳۹ میلادی به صورت پاورقی در یک ماه‌نامه انگلیسی به نام Bentley’s Miscellany منتشر می‌شد. رمان اجتماعی الیور توئیست برای اولین بار در سال ۱۸۳۸ میلادی به صورت کتاب در پادشاهی متحده منتشر شد.

خلاصه داستان

این کتاب به بررسی اوضاع وخیم یتیم‌خانه‌ها در انگلستان می‌پردازد. اولیور، پسربچهٔ یتیمی که پس از فروخته شدن از طرف یتیم‌خانه به پیرمرد تابوت‌ساز تصمیم می‌گیرد از شهر فرار کند و به لندن برود، در میانهٔ راه با پسری دزد مواجه می‌شود که برای پیرمردی یهودی در لندن کار می‌کند و اولیور را نزد او می‌بَرَد تا ناخواسته آموزش دزدی ببیند. سرانجام، بی‌گناه دستگیر می‌شود.

شاکی او، که فردی عاقل است، او را به‌عنوان فرزند در خانه نگهداری می‌کند، اما از بخت بد اولیور در خیابان توسط همان دزدان دزدیده می‌شود و این بار از او برای سرقتی بزرگ استفاده می‌کنند.
اولیور در این سرقت تیر می‌خورَد، ولی از سوی همان خانه که قصد دزدی داشته، پذیرفته می‌شود و از او مراقبت می‌شود. سرانجام، شخصی به نام مستعارِ مانکس پیدا می‌شود که برادر اولیور است و قصد کشتن او را دارد و خبر خطر مرگ اولیور به اهالی خانه می‌رسد.
ازقضا صاحبان قبلیِ اولیور نیز، که اولیور از پیشِ آن‌ها دزدیده شده بود، او را پیدا می‌کنند و با کمک صاحبانِ حالِ اولیور سعی در نجات او دارند. سرانجام اولیور نجات می‌یابد و تمامی دزدان به سزای خود می‌رسند و اعدام می‌شوند و واقعیت‌ها نیز برملا می‌شود.

 

 

اطلاعات بیشتر

نویسنده

چارلز دیکنز

مترجم

یوسف قریب

تعداد صقحات

559

حجم (مگ)

7.5

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

شماره کتابشناسی ملی 1072471
سرشناسه دیکنز، چارلز، 1812 – 1870م.
Dickens, Charles
عنوان و نام پدیدآور اولیورتویست/ شاهکار چارلز دیکنس ؛ ترجمه یوسف قریب.
مشخصات نشر تهران: گوتنبرگ، 1388.
مشخصات ظاهری 559 ص.
وضعیت فهرست نویسی فاپا(چاپ دوم)
یادداشت عنوان اصلی: Oliver Twist, 1966.
یادداشت چاپ دوم : 1388.
موضوع داستان‌های انگلیسی — قرن 19م.
شناسه افزوده قریب‌، یوسف‌، مترجم
رده بندی کنگره PZ3/د98الف7 1388
رده بندی دیویی 823/8

دیدگاهی دارید؟