0

بازی با مرگ

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

بازی با مرگ

«بازی با مرگ» نوشته زاهاریا استانکو (۱۹۷۴-۱۹۰۲) شاعر، روزنامه‌نگار و رمان‌نویس مشهور رومانیایی است. زاهاریا استانکو برای خوانندگان فارسی نامی آشناست و این همه را به احمد شاملو مدیونیم که با ترجمه بی‌نظیرش از پا برهنه‌ها، این نویسنده جهانی را به ما شناساند.

رمان بازی با مرگ در حقیقت دنباله داستان زندگی «داریه» قهرمان داستان «پابرهنه‌ها» است.
«داریه» با همه تجربیات تلخش از زندگی، قهرمان بسیاری از داستان‌های استانکوست. داریه در عین اینکه راوی این داستان‌هاست، به عنوان وجدان بیدار مردم رومانی قلم بر کاغذ می‌گذارد، وی همه خصوصیت‌های یک روستایی فقیر و بی‌چیز و از بی‌چیزی به غم نشسته را داراست: غم نداشتن زمین، دلهره فردای تاریک و اندوه محروم بودن از کمترین مزایای یک زندگی انسانی. این همه سبب می‌شد که روستایی از خاک ببرد و قدم در راه بی‌فرجام بگذارد، و برایش فرقی نکند که از کجا و چطور لقمه نانی به دست آورد.
داریه در «بازی با مرگ» دیگر یک فرد شهری است که به علت شرکت در مبارزات سیاسی تحت تعقیب قرار گرفته و در محله‌های پست بخارست در اختفا به سر می‌برد. بالاخره ژاندارم‌ها او را دستگیر و برای بیگاری به همراه یک عده «آسمون جل» دیگر به جبهه جنگ روانه‌اش می‌کنند. ما در این کتاب با داریه دیگری غیر از داریه «پابرهنه» آشنا می‌شویم. با اینکه او همان شخصی است که در راه پردرد و رنج خودشناسی با صبر و تحمل به پیش می‌رود، اما به تدریج از نظاره‌گر ساده و وقایع‌نگار حوادث، به پیکارگری سرسخت بر ضد نابرابری‌های اجتماعی تغییر می‌یابد…

توضیحات تکمیلی

نویسنده

زاهاریا استانکو

مترجم

محمد علی صوتی

تعداد صقحات

360

حجم (مگ)

4

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

دیدگاهی دارید؟