0

سولاریس

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

سولاریس

سولاریس یک رمان فلسفی علمی-تخیلی است که استانیسلاو لم، نویسندهٔ لهستانی آن را در سال ۱۹۶۱ میلادی نگاشت؛ این رمان از آثار نئوکلاسیک ادبیات علمی-تخیلی به شمار می‌آید و مشهورترین رمان استانیسواو لم محسوب می‌شود.

بر اساس این رمان، تا به حال دو فیلم ساخته شده‌است. یکی به سال ۱۹۷۲، ساختهٔ آندرهٔ تارکوفسکی کارگردان فقید روسی، که در زمان اکران چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد اما بعدها به عنوان یکی از آثار برجسته تارکوفسکی شناخته می‌شود و فیلم دوم در سال ۲۰۰۲ توسط استیون سودربرگ در آمریکا ساخته می‌شود که آقای استانیسواف لم از هیچ‌کدام از این اقتباس‌ها راضی نبودند . یک اقتباس اپرایی نیز توسط میشاییل اوبست آلمانی تهیه شده‌است.

داستان

کلوین، یک روان‌شناس و سولاریس‌شناس است که راهی ایستگاه تحقیقاتی حاضر در جو سیاره سولاریس می‌شود؛ سولاریس، سیاره‌ای است که نزدیک به ۱۰۰ سال پیش کشف شده و سال‌های زیادی است که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده‌است.

بیشتر سطح این سیاره را اقیانوسی پوشانده که فعالیت‌های آن باعث شده برخی از دانشمندان و سولاریس‌شناسان آن را موجودی یکپارچه و هوشمند بدانند و سال‌های بسیاری از عمر خود را صرف برقراری ارتباط با آن بکنند. کلوین هنگام ورود به ایستگاه با پدیده‌ای عجیب روبه‌رو می‌شود؛ اقیانوس دست به کار جدیدی زده‌است؛ او تصورات و خاطرات ساکنین زمینی ایستگاه را به صورت مادی عینیت می‌بخشد. در حقیقت او به هنگام خواب به ذهن فضانوردان نفوذ کرده و فردی خاص را از ذهن آن‌ها بیرون کشیده و زنده می‌کند.

اطلاعات بیشتر

نویسنده

استانیسلاو لم

مترجم

صادق مظفر زاده

تعداد صقحات

306

حجم (مگ)

4.3

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

مؤلف: استانیسلادلم
ناشر: فاریاب
مترجم: صادق مظفرزاده
زبان: فارسی
رده‌بندی دیویی: 891
سال چاپ: 1365
نوبت چاپ: 1
تیراژ: 2000 نسخه
تعداد صفحات: 314
قطع و نوع جلد: رقعی

دیدگاهی دارید؟