0

تس

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

تس

تس از خانواده دوربرویل (انگلیسی: Tess of the d’Urbervilles‎) رمانی از توماس هاردی نویسنده انگلیسی است. این کتاب در آغاز به شکل سریالی و سانسورشده توسط روزنامهٔ مصور گرافیک در سال ۱۸۹۱ به چاپ رسید و سپس در سال ۱۸۹۲ به شکل کتاب چاپ شد.

گرچه این رمان اکنون یکی از رمان‌های برجستهٔ قرن نوزدهم انگلستان و احتمالاً شاهکار هاردی محسوب می‌شود اما تس در آغاز با نقدهای متفاوتی روبرو شد که یکی از دلایل آن به چالش کشیدن اخلاقیات جنسی در اواخر دوره ویکتوریا بود.

خلاصه داستان

تس که دختری زیبا و معصوم است در پی اصرار مادر برای رفتن به دیدار خانوادهٔ ثروتمند دوربرویل، که گمان می شود خویشاوندان واقعی آنان هستند، به شهر می‌رود. در آنجا با الک آشنا شده و پس از آنکه توسط او مورد تجاوز قرار می‌گیرد و باردار می‌شود به دهکدهٔ خود باز می‌گردد.

فرزند بیمار تس تنها چند هفته پس از تولد می‌میرد و او به زندگی سخت گذشته باز می‌گردد. در همان هنگام او و کلر عاشق یکدیگر می شوند و تس پس از آشفتگی‌ها و درگیری‌های ذهنی فراوان، سرانجام در شب ازدواجشان گذشته و آنچه را که بر سر اومده را برای کلر تعریف می کند.
به دنبال آن کلر که دچار دوگانگی شده است به نوعی او را از خود می راند و تس که تنها مانده است روزگار خود را با کار و نوشتن نامه برای کلر می گذراند. چندی بعد دوباره سرو کلهٔ الک پیدا می شود و پشیمانی خود را از آنچه که کرده بیان می کند و از تس تقاضا دارد که همراه او برود و از این پس زندگی خوبی داشته باشد.
در آخر نیز کلر که بیمار و رنجور است به اشتباه خود مبنی بر مقصر دانستن تس پی می برد و به دنبال او می‌آید.

داستان به طرز غم‌انگیزی در حالی که تس الک را کشته است و به شوهرش می‌پیوندد، ادامه می یابد و سرانجام با محاکمهٔ تس و حکم مرگ او پایان می‌پذیرد.

دیگر نسخه های این کتاب

اطلاعات بیشتر

نویسنده

توماس هاردی

مترجم

م‍ی‍ن‍ا س‍راب‍ی‌

تعداد صقحات

416

حجم (مگ)

4.7

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

سرشناسه هاردی‌، تامس‌، 1840 – 1920م.
Hardy, Thomas
عنوان و نام پدیدآور تس / توماس هاردی ؛ ترجمه مینا سرابی‌.
مشخصات نشر تهران‌: نشر دنیای نو، 1363.
مشخصات ظاهری 420 ص.
یادداشت عنوان اصلی‌: Tess of the d'Urbervilles.
یادداشت چاپ دوم: 1368.
یادداشت چاپ پنجم‌: 1382.
یادداشت کتاب حاضر تحت عنوان "تس دوربرویل‌" با ترجمه ابراهیم یونسی توسط نشر نو در سال 1362 منتشر شده است‌.
عنوان دیگر تس دوربرویل‌.
موضوع داستان‌های انگلیسی — قرن 19م.
شناسه افزوده سرابی‌، مینا، 1326 – ، مترجم
رده بندی کنگره PZ3/215ت‌5 1363
رده بندی دیویی 823/8

دیدگاهی دارید؟