0

کنت مونت کریستو

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

کنت مونت کریستو (متن کوتاه شده)

کنتِ مونت-کریستو (به فرانسوی: Le Comte de Monte-Cristo) رمانی از الکساندر دوما (۱۸۰۲–۱۸۷۰)، نویسنده فرانسوی، منتشر شده به سال ۱۸۴۵ است.

خلاصه داستان

ادموند دانتس، دریانوردی زندانی و مسافری مرموز با چندین چهره، می‌خواهد با ثروت‌های افسانه‌وار خود طبقه اشراف پاریس را به هم بریزد. دانتس در ۱۸۱۵، در روز ازدواجش، به اتهام دروغین طرفداری از ناپلئون در بندر مارسی زندانی می‌شود و بر اثر سعایت رقیب عشقی‌اش، فرنان، و رقیب تجاری‌اش، دانگلار، مدت چهارده سال محبوس می‌ماند و این واقعه، در عین حال، به نفع مقاصد سیاسی یک قاضی جوان و جاه‌طلب به نام ویلفور است که در زندانی‌شدن او دست دارد. درسیاهچال پس از چندین سال از زندانی شدنش، متوجه می‌شود که زندانی دیگری مشغول حفاری جهت فرار کردن از زندان است سرانجام او نیز مشغول به کار می‌شود و متوجه می‌شود که او «آبه‌فاریا» یک کشیش و دانشمندایتالیایی است.

 

 

آبه‌فاریا، نقشه گنج سرشار جزیرهٔ مونت‌کریستو را در اختیار او می‌گذارد؛ ولی درست قبل از اینکه بتوانند نقشه فرار خود را نهایی کنند آبه می‌میرد. دانتس با طرح بسیار ماهرانه‌ای از زندان می‌گریزد، گنج را به دست می‌آورد، به پاریس می‌رود و از سه دشمن خود انتقام وحشتناکی می‌گیرد. دانتس از حد همه قوانین انسانی و الهی فراتر می‌رود و مانند تقدیر، بی‌رحم و تزلزل‌ناپذیر می‌شود. این کتاب، به سبب غنای ابداعات عجیب و غریبش و به لطف صفا و صداقت بیانش، هنوز هم می‌تواند برای خوانندگان جالب باشد.

عجیب‌ترین ماجراها در این اثر نقل می‌شود. نویسنده پروای حقیقت‌نمایی ندارد. سبکش روی هم رفته روان و پویاست. با این همه، بسیاری از بخش‌های کتاب با حقیقت روان‌شناختی شخصیت‌ها و امکان وقوع ماجراها مغایرت دارد. شهرت کم‌نظیر این رمان با نمایشی که خود نویسنده بر اساس آن تنظیم کرد و بر صحنه آورد (سال ۱۸۴۸) ادامه یافت.

نسخه های دیگر این کتاب

اطلاعات بیشتر

نویسنده

الکساندر دوما

مترجم

محسن فرزاد

تعداد صقحات

134

حجم (مگ)

2.5

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

شماره کتابشناسی ملی 1176505
سرشناسه کانوی‌، بئاتریس ، اقتباس‌کننده
Conway, Beatrice
عنوان و نام پدیدآور کنت مونت کریستو (متن کوتاه شده‌) اثر الکساندر دوما / بر اساس اقتباسی از بئاتریس کانوی ؛ ترجمه محسن فرزاد.
مشخصات نشر تهران : افق ، 1387.
مشخصات ظاهری 272 ص‌. : مصور ؛ 12 17س‌. م.
فروست رمانهای جاویدان جهان‌.
وضعیت فهرست نویسی فاپا
یادداشت عنوان اصلی: The count of monte cristo.
یادداشت کتاب حاضر اقتباسی از کتاب " کنت مونت کریستو " اثر الکساندر دوما است.
یادداشت چاپ دوم: 1389.
یادداشت چاپ پنجم: 1391.
یادداشت چاپ ششم: 1392.
موضوع دوما، الکساندر، 1802 – 1870م.. کنت مونت کریستو — اقتباس‌ها
موضوع داستان‌های انگلیسی — قرن 20م.
شناسه افزوده فرزاد، محسن‌، 1338 – ، مترجم‌
شناسه افزوده دوما، الکساندر، 1802 – 1870م . کنت مونت کریستو
رده بندی کنگره PZ3/ک2817ک9 1387
رده بندی دیویی 823/914

دیدگاهی دارید؟