0

خاطرات پس از مرگ براس کوباس

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

خاطرات پس از مرگ براس کوباس

خاطرات پس از مرگ براس کوباس کتابی از ماشادو دِ آسیس با ترجمهٔ عبدالله کوثری است که در سال ۱۳۸۲ منتشر و در مراسم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کتاب برگزیده معرفی شد.

این رمان در سال ۱۸۸۱ منتشر شد و دارای سبک منحصر به فردی در فصل های کوتاه و نامنظم است که از لحاظ لحن و سبک تغییر می کنند. به جای ساختاری واضح و منطقی از یک رمان عادی واقع گرایانه قرن نوزدهم ، این رمان از دستگاه های سورئال استعاره و ساخت روایت بازیگوشانه استفاده می کند. این اولین عاشقانه جنبش رئالیستی در برزیل محسوب می شود.
این رمان توسط قهرمان داستان مرده ، براس کوباس روایت می شود که با اشاره به اشتباهات و عاشقانه های ناکام خود ، داستان زندگی خود را از آنسوی قبر روایت می کند.

این واقعیت که به براس کوباس اجازه می دهد تا به شدت از جامعه برزیل انتقاد کند و از سرخوردگی خود ، بدون هیچ نشانه ای از ندامت و ترس از تلافی ، تأمل کند. براس کوباس کتاب خود را وقف کرده است: “به کرمی که گوشت سرد جنازه من را خورد ، من یادآوری این خاطرات پس از مرگ را تقدیم می کنم”. کوباس تصمیم می گیرد داستان خود را از پایان شروع کند (عبور از مرگ او ، ناشی از ذات الریه) ، سپس “بزرگترین جهش در این داستان” را انجام دهد ، و داستان زندگی خود را از کودکی آغاز کند.

سرگذشتی خواندنی و پرماجرا که از زبان نویسنده ای مرده بیان شده است، مردی که پس از مرگ به مرور خاطرات زندگانی اش می پردازد و از احساسات، دل خوشی ها، دردها و لحظاتی که سپری کرده است می گوید. نوشته ای ساده، روان و آمیخته با طنز که زندگی یک انسان را به نمایش می گذارد، انسانی که نماینده ایست از تمام بشریت با آمال ها، آرزوها، ترس ها و تمام ویژگی های آدمی.

این کتاب بعد از انتشار جزء صد رمان بزرگ جهان قرار گرفت و ماشادو د آسیس به یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان آمریکای لاتین در قرن ۱۹ تبدیل شد. این کتاب به شهرت بیشتر او کمک کرد و او مهم‌ترین نویسنده برزیل نام گرفت. خاطرات این مُرده با این عبارت آغاز می‌شود که: «من نویسنده‌ای فقید هستم اما نه به معنای آدمی که چیزی نوشته و حالا مُرده بلکه به معنای آدمی که مُرده و حالا دارد می‌نویسد.»
این یک سطر، اولین شوخی شکل‌دهنده کتاب است و این شوخی به آزادی نویسنده مربوط می‌شود. ماشادو د آسیس تصمیم می‌گیرد براس کوباس، قصه خود را از زمان مرگش شروع کند و از آخر به اول به روایت ماجرا بپردازد.

توضیحات تکمیلی

نویسنده

ماشادو د آسیس

مترجم

عبدالله کوثری

تعداد صقحات

291

حجم (مگ)

3.8

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

دیدگاهی دارید؟