0

معمای آقای ریپلی

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

معمای آقای ریپلی

“پاتریشیا های‌اسمیت “نویسنده رمان “آقای ریپلی “قهرمان اصلی خود را شخصیتی انتخاب کرده که دارای روانی رنجور است و به بیماری “اسکیزوفرنی “مبتلا گردیده است” .تام ریپلی “در این داستان، جوانی از طبقه متمول را که شبیه اوست می‌کشد و نقش او را در زندگی ایفا می‌کند و هر کس که به اومظنون می‌شود از سر راه برمی‌دارد و با زیرکی صحنه‌های جنایت را محو می‌سازد و ….
داستان در اوایل دهه پنجاه میلادی روی می دهد. تام ریپلی، جوان با استعداد ، اما بی پولی است که در نیویورک، با هویت قلابی یک مامور جمع آوری مالیات، زندگی پرخطر و فقیرانه ای را می گذراند. اما ملاقات او با آقای هربرت گرین لیف ثروتمند، زندگی اش را دگرگون می کند. او از تام می خواهد که به ایتالیا برود و پسرش، دیکی، را که سال هاست در آنجا زندگی می کند، به بازگشت به آمریکا ترغیب کند.
تام این پیشنهاد را مشتاقانه می پذیرد و با هزینه آقای گرین لیف، عازم ایتالیا می شود. در اولین ملاقات با دیکی و نامزدش مارج، تام خود را هم دانشگاهی سابق او معرف می کند، اما مدتی بعد، دلیل اصلی سفرش به ایتالیا را برای آن دو فاش می سازد. خیلی زود دوستی صمیمانه ای میان تام و دیکی شکل می گیرد. آن ها روزهای خوشی را می گذرانند تا اینکه ابن دوستی به تدریج سرد شده و از دید دیکی و مارج، تام بدل به آدمی انگل و مزاحم می شود. سرانجام تام در سفری کوتاه با دیکی تصمیم به اجرای نقشه ای خطرناک می گیرد:
کشتن دیکی و آغاز یک زندگی تازه با استفاده از هویت او. با قتل دیکی، تام در نقش او بازی می کند، با نام او در هتل ها اتاق می گیرد، با خط او به مارج نامه می نویسد و با امضای او از بانک پول برداشت می کند. شرایط به خوبی پیش می رود، تا اینکه شک مارج و دوستان دیکی به ناپدید شدن ناگهانی او، سبب ساز رویدادهای هراس انگیز و غریب بعدی می شود.
در این کتاب نیز همچون بیگانگان در قطار، اثر دیگر پاتریشیا های اسمیت، رابطه بین دو مرد به عنوان زیربنای داستان قرار می گیرد، رابطه ای که آغازی دوستانه و آرام و پایانی هولناک دارد.
تام ریپلی شخصیتی فریبکار داشت که از جهاتی می توان او را قاتلی دوست داشتنی لقب داد. رمان آقای ریپلی با استعداد در سال ۱۹۸۷ در فهرست صد رمان برتر جنایی قرن قرار گرفت.
از این رمان اقتباس های سینمایی زیادی صورت گرفته که اولین آن در سال ۱۹۶۰ در فرانسه توسط رنه کلمان ساخته شد. نام این فیلم ظهر ارغوانی بود و در آن آلن دلون به ایفای نقش می پرداخت.
دیگر اقتباس از این رمان توسط ویم وندرس در سال ۱۹۷۷ با عنوان دوست آمریکایی صورت گرفت که بازیگران آن دنیس هاپر، ساموئل فولر و نیکلاس ری بودند. همچنین آنتونی مینگلا در سال ۱۹۹۹ فیلمی با همین نام (یعنی آقای ریپلی با استعداد) با شرکت مت دیمون ساخت که در آن بیش از سایر فیلم ها به خصوصیت اخلاقی تام ریپلی توجه شده است.

اطلاعات بیشتر

نویسنده

پاتریشیاهای اسمیت

مترجم

فرزانه طاهری

تعداد صقحات

288

حجم (مگ)

8.5

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

شماره کتابشناسی ملی م‌81-4570
سرشناسه های‌اسمیت‌، پاتریشیا، م – 1921
Highsmith, Patricia
عنوان و نام پدیدآور معمای آقای ریپلی‌/ نویسنده پاتریشیا های‌اسمیت‌؛ مترجم فرزانه طاهری‌.
مشخصات نشر تهران‌: طرح نو، 1379.
مشخصات ظاهری 286ص.
وضعیت فهرست نویسی فیپا
یادداشت چاپ دوم: 1389(فیپا).
یادداشت عنوان اصلی‌: The talented Mr. Ripley.
موضوع داستانهای آمریکایی — قرن م‌20
شناسه افزوده طاهری‌، فرزانه‌، 1337 – ، مترجم‌
رده بندی کنگره PS3572/الف‌84م‌6 1379
رده بندی دیویی 813/54ه395م 1379

دیدگاهی دارید؟