0

مرد سوم

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

مرد سوم: ۱۰۰ سال سینما … ۱۰۰ فیلمنامه (جلد ۹)

رمان «مرد سوم» به گفته خود گراهام گرین ابتدا قرار بود فیلم‌نامه شود ولی از آنجایی که گرین عادت نداشت بدون داستان فیلم‌نامه را بنویسد، پس شروع به نوشتن داستانش کرد.

فیلم «مرد سوم» هم در سال ۱۹۴۹ به کارگردانی کارول رید و با بازی اورسن ولز ساخته شد که برنده نخل طلای کن و پس از آن هم در سال ۱۹۵۰ برنده بهترین فیلم‌برداری سیاه و سفید و نامزد بهترین کارگردانی و بهترین تدوین شد. در سال ۱۹۹۹ نیز این فیلم به عنوان بهترین فیلم زبان انگلیسی قرن بیستم انتخاب شد. درون‌مایه محبوب گراهام‌گرین «جدال خیر و شر» است و در بیشتر رمان‌هایش، شر، جذابیتی دوچندان دارد و کار کسی که می‌خواهد خیر را به شر ترجیح دهد، سخت و پیچیده است.
«مرد سوم» نیز داستانی پرفراز و نشیب درباره رویارویی خیر و شر است. ماجرا از این قرار است که هالی مارتیینز نویسنده رمان‌های عامه‌پسند و وسترن آمریکایی برای دیدن دوست دیرینه خود هری لایم به وین می‌رود، اما درست روزی به وین می‌رسد که لایم اندکی قبل از آن در یک تصادف رانندگی کشته شده است.
آنا نامزد لایم و بعضی از دوستانش به این حادثه مشکوک‌اند. سرایدار خانه لایم اطلاعاتی درباره تصادف و مرگ او می‌دهد که با آن‌چه دوستان لایم درباره حادثه به مارتینز گفته‌اند، تفاوت دارد و اندکی پس از دادن اطلاعات به قتل می‌رسد. مارتینز پس از پرس و جوها متوجه می‌شود که دوستش در بازار سیاه دارو دست داشته است.
ماجرای مرد سوم هنگامی پیچیده‌تر می‌شود که مارتینز درمی‌یابد هری لایم زنده است و فرد مدفون شده به جای او درواقع کارمند هری بوده است. گراهام گرین در این اثر جنایی و رازآلود با مهارت بسیار به شرح و توصیف وقایع و مسایل می‌پردازد و مخاطب را در پیچ و تاب حوادث غیرمنتظره دچار هیجان، وحشت و لذت می‌کند و در نهایت تحسین او را برمی‌انگیزد.

اطلاعات بیشتر

نویسنده

گراهام گرین

مترجم

مجید اسلامی

تعداد صقحات

227

حجم (مگ)

2.5

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

شماره کتابشناسی ملی م‌77-15118
سرشناسه گرین‌، گراهام‌، 1991 – 1904
Greene, Graham
عنوان و نام پدیدآور مرد سوم‌/ گراهام گرین‌؛ کارگردان کارول رید؛ ترجمه مجید اسلامی‌
مشخصات نشر تهران‌: نشر نی‌، 1377.
مشخصات ظاهری 216 ص‌.، [8] ص‌. تصویرمصور
فروست (100 سال سینما… 100 فیلمنامه‌9)
وضعیت فهرست نویسی فهرستنویسی قبلی‌
یادداشت این کتاب در سال 1376 با ترجمه عباس اکبری توسط انتشارات برگ منتشر شده است‌
یادداشت عنوان اصلی‌: The third man: a film.
موضوع فیلمنامه‌ها
شناسه افزوده رید، کارول‌، 1976 – 1906Reed, Carod
شناسه افزوده اسلامی‌، مجید، 1342 – ، مترجم‌
رده بندی کنگره PN1997 /م42041 1377
رده بندی دیویی 791

دیدگاهی دارید؟