0

جنگ به روایت فرمانده

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

جنگ به روایت فرمانده

کتاب حاضر حاوی درس گفتارها، خاطره‌ها و سخنان تحلیلی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دفاع مقدس؛ دکتر «محسن رضایی میرقائد» است.
این درس گفتارها در دوره‌های آموزشی روایت دفاع مقدس در سازمان بسیج دانشجویی در سال‌های ۱۳۸۳۱۳۸۶ه .ش و نیز دوره آموزشی مدرسان درس آشنایی با دفاع مقدس در دانشگاه‌ها در سال ۱۳۸۷ه .ش ارائه شده است. در این درس گفتارها اطلاعاتی درباره کودتای سفید، کودتای شبکه نقاب؛ عملیات‌های ثامن‌الائمه، فتح‌المبین، بیت‌المقدس و…؛ دیپلماسی جنگی عراق؛ مدیریت اقناعی در جنگ؛ هویت رزمندگان اسلام در جنگ و… به نثر در آمده است.
همچنین در پایان کتاب ضمن تحریر مقاله «توسعه تجربی در جنگ» نوشته دکتر رضایی، نقش عملیات‌های مختلف نیز ترسیم شده است. شایان ذکر است هدف از این مطالعه علاوه بر آشنایی مخاطب با پدیده جنگ تحمیلی، بررسی گوشه‌هایی از تاریخ دفاع مقدس از زاویه نگاه دکتر رضایی بوده است.

تاریخ دفاع مقدس را می توان به روش های گوناگونی همچون روش “فرمانده محور”، “رویکردمحور”، و “موضوع محور”، بررسی کرد و کتاب حاضر ترکیبی از این روش ها است.

مقدمه کتاب به قلم سردار سرلشکر پاسدار غلامعلی رشید است که در بخشی از آن، در توصیف قدرت فرماندهی محسن رضایی بیان شده است:
«بسیاری از فرماندهان و سرداران و امیران در تفکر راهبردی و فرماندهی، مدیریت بحران، بن بست شکنی و بسیج نیروها و امکانات همچون سیل بنیان کن و پای کار آوردن آنها برعلیه دشمن، به گرد پای آقا محسن نخواهند رسید و درخشان ترین عملیات های جنگی خود را باید از او تقلید کنند. در آینده در نیروهای مسلح، کارها و اقدامات آقا محسن رضایی به عنوان یک سبک و مکتب دفاعی خواهد ماند و فرماندهان آینده با غرور باید کارها را “محسن وار” انجام دهند.»

کتاب شامل ده فصل با عناوین ذیل است:

فصل اول: جنگ ما قبل جنگ

فصل دوم: هجوم سراسری، توقف دشمن و توازن قوا

فصل سوم: عبور از بحران و تحول در جنگ

فصل چهارم: دوران عدم الفتح

فصل پنجم: دوره پیروزی های نهایی

فصل ششم: توقف در جنوب، تحرک در غرب

فصل هفتم: سال سرنوشت

فصل هشتم: تجزیه و تحلیل حوادث پایان جنگ

فصل نهم: هویت انقلابی رزمندگان

فصل دهم: توسعه تجربی در جنگ

توضیحات تکمیلی

نویسنده

غلامعلی رشید، محسن رضایی‌میرقائد، پژمان پورجباری

تعداد صفحات

272

حجم (مگ)

23

نوع فایل

اسکن شده

دیدگاهی دارید؟