0

بعد از عروسی چه گذشت

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

بعد از عروسی چه گذشت

کتاب بعد از عروسی چه گذشت روایت براهنی از رحمت شهیر دبیر ساده‌ای است که شش هفت ماه بعد از عروسی‌اش در محل کار به علت فشاری که یک آن بر او وارد می‌شود، به شخص اول کشور یعنی شاه فحش می‌دهد و با خبرچینی همکار معلمش مغانی راهی زندان ساواک می‌شود.

نویسنده داستان را با زاویه دید دانای کل محدود به ذهن رحمت روایت می‌کند که بهترین انتخاب برای روایت خشک و خونسردانه زندانی در بند ساواک است. با اینکه روایت براهنی در “بعد از عروسی چه گذشت” حدفاصل یک صبح تا شب رحمت شهیر در زندان است؛ ولی به جرأت می‌توان گفت براهنی در پردازش موقعیت و داستان موفق عمل کرده و حتی توانسته با کمترین زیاده‌گویی و اطاله کلام، اضطراب و پریشانی رحمت دبیر زندانی را برای خواننده ترسیم کند؛ که جمله ابتدای کتاب از میکل آنژ در باب تراش مجسمه هم به خاطر این ویژگی داستان آورده شده است.

«رحمت شهیر»، هفت ماه بود که با «زهره» ازدواج کرده بود و در مدرسه «گام نو» تدریس می‌کرد. روزی او در مقابل شاگردان، مدیر و دبیران به شاه فحش داد و توسط همکار جدید و ساواکی «حبیب الله مغانی» لو رفت و توسط ساواک دستگیر شد. ساواک او را شکنجه می‌داد.
علاوه بر شکنجه‌های ساواک، رحمتت از کابوس‌های خود درباره صمیمیت زنش با نگهبان زندان «بیرجندیه» در رنج بود. رحمت را به زندان قصر بردند و گفتند که در صورت همکاری با ساواک آزاد خواهد شد و به او قول دادند در مقابل چند گزارش ساده از مجامع ایرانی، محافل دانشجویی و گروه‌های مخالف شاه می‌تواند زندگی لذت‌بخش و پرماجرایی داشته باشد. رحمت در تردید قبول این پشنهاد که می‌توانست زندگی‌اش را متحول کند، به سر می‌برد.

توضیحات تکمیلی

نویسنده

رضا براهنی

تعداد صقحات

110

حجم (مگ)

2.9

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

دیدگاهی دارید؟