0

یکی مثل همه (صوتی)

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

یکی مثل همه

داستان این رمان ساده و روان با مرگ شخصیت اصلی رمان و مراسم خاکسپاری او آغاز می‌شود. راث، روند زندگی، زوال تدریجی و مرگ قهرمان بی‌نام داستان را بیان می‌کند.

قهرمان داستان از برادر خود متنفر است، اما نه به سبب موفقیت و موقعیت خوب او در زندگی؛ بلکه به‌خاطر سلامتی تزلزل ناپذیرش. او به خوبی می‌داند که بی همراهی جسم، برادرش نیز در جریان ناپیدای زوال و بیماری گرفتار خواهد شد.
نویسنده در این رمان، بدن انسان و مرگ آن‌ را در تنهایی بیان کرده است. شاید معنای مرگ، تنها چیزی‌ است که از پیدایش بشر تا به حال تغییر کرده است. برای انسان قرون وسطی، مرگ ترس‌آور بود. چون پلی برای ظهور روح و جوابگویی به اعمال این جهانی محسوب می‌شد؛ اما برای انسان کنونی مرگ غم‌انگیز است، چون تنها دارایی انسان یعنی جسم او را از میان می‌برد.

نام کتاب به نمایشنامه‌ای قرن پانزدهمی اشاره دارد که در آن مرگ، قهرمان داستان را فرامی‌خواند تا در پیشگاه خداوند، گزارشی از زندگی زمینی خود ارائه کند. رمان «یکی مثل همه»، با مرگ شخصیت اصلی داستان آغاز می‌شود. مردی که در دنیای تبلیغات کار می‌کرده و در اواخر عمر به تدریس نقاشی مشغول بوده است.
*درباره‌ی نویسنده:
«فیلیپ میلتون راث» رمان‌نویس آمریکایی و یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان نیم قرن گذشته‌ی ادبیات آمریکا بود که در سال ۲۰۱۸ براثر نارسایی قلبی درگذشت. او درطول دوران نویسندگی، برنده‌ی جوایز متعدد و باارزشی مثل جایزه‌ی پولیتزر، جایزه‌ی فرانتس کافکا و جایزه‌ی پِن/فاکنر شد.

*کتاب:
(۲۰۰۶)Everyman
فیلیپ راث برای این رمان جایزه PEN / Fakkner را در سال ۲۰۰۷ به‌ دست آورد. این سومین رمان راث بود که جایزه دریافت کرد.

*این رمان در ایران به سال ۱۳۹۷ در نشر چشمه و با ترجمه پیمان خاکسار و نیما ملک محمدی، به بازار آمد.

… وقتی گمشده درونمان را در بیرون خود جست و جو می کنیم، برخی از تبعاتش تعدد زوج و ارتباط های مکرر و در نتیجه شکست های پیاپی خواهد بود که همیشه پایان خوشی ندارد. و برای همین شنیدن این داستان را توصیه می کنیم.

توضیحات تکمیلی

نویسنده

فیلیپ راث

گوینده

سعیده فرضی
ترجمه / اقتباس شنیداری
مهشید دشتی
تهیه‌کننده رادیویی
حدیث حسن پور
صدابردار
آسیه همتی

حجم (مگ)

38

مدت زمان (دقیقه)

120

دیدگاهی دارید؟