0

یک شب با شیطان (صوتی)

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

یک شب با شیطان

جاسوس بریتانیایی معروفی به نام «مستر همفر» در پوشش یکی از مشتاقان فراگیری اسلام به میان مسلمانان فرستاده می شود. او در این مأموریت، جوانی به نام “محمد ابن عبدالوهاب” را تحت تأثیر قرار می دهد که بعدها فرقه وهابیت را پایه گذاری می کند.

در قرن ۱۸ میلادی وزارت مستعمرات دولت بریتانیا تصمیم گرفت با ایجاد فرقه های مذهبی در دین اسلام، موجب کاهش قدرت کشورهای اسلامی، به‌ویژه امپراتوری عثمانی، شود. هدف دولت بریتانیا این بود تا با ضعیف کردن دولت‌های اسلامی، زمینه فروپاشی و تجزیه آنها را فراهم کند و سرزمین‌های اسلامی را به تصرف خود درآورد.

وزارت مستعمرات انگلستان برای این کار جاسوسانی را در لباس مشتاقان به فراگیری دین اسلام به کشورهای مختلف فرستاد. یکی از این جاسوسان مستر همفر بود.
مستر همفر توانست در جریان مأموریت خود جوانی به نام «محمد ابن عبدالوهاب» را تحت تأثیر عقاید خود قرار دهد که بعدها عقاید عبدالوهاب پایه های اعتقادی فرقه وهابیت را تشکیل داد.
محمد ابن عبدالوهاب تبلیغ خود را با حمایت‌های غیر مستقیم دولت بریتانیا و در پرتو قدرت حاکم آن دوره در بخشی از سرزمین عربستان به نام محمد ابن مسعود اغاز کرد. به زودی هجوم به قبایل اطراف و شهرهای نزدیک شروع شد و سیل غنیمت‌ها از اطراف و اکناف به شهر “درعیه” که شهر فقیر و بدبختی بود، سرازیر گشت. این غنیمت‌ ها چیزی جز اموال مسلمانان منطقه نجد نبود که با متهم شدن به شرک و بت پرستی اموال و ثروتشان بر سپاه محمد ابن عبدالوهاب حلال شده بود.

توضیحات تکمیلی

نویسنده

ایوب صبری پاشا

عوامل

ترجمه / اقتباس شنیداری
رامین عباسی
تهیه‌کننده رادیویی
اشرف السادات اشرف نژاد

گویندگان

میرطاهر مظلومی

حجم (مگ)

71

مدت زمان (دقیقه)

215

دیدگاهی دارید؟