0

روبر هلمون

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

روبر هلمون

تاب رمان رابرت هلمونت نوشته‌ی آلفونس دوده زندگی پنج ماه نویسنده در تنهایی و در یک گوشه عزلت در میان جنگلی نزدیک پاریس به رشته تحریر در آمده است.

رابرت هلمونت (Robert Helmont) داستانی واقعی توسط نویسنده فرانسوی آلفونس دوده است. این رمان تا حد زیادی برشالوده تجربه واقعی نویسنده در جنگ فرانکو – پروس بنا گردیده است.

رابرت هلمونت قبل از پیشروی قوای اشغالگر آلمان پای خود را می‌شکند و چون نمی‌تواند به پاریس برگردد تصمیم می‌گیرد که در محلی بنام ارمیتاژ در وسط جنگل ‘سنار’ باقی بماند. تمام افراد قریه‌های مجاور خانه و زندگی خود را ترک کرده و او به تنهایی با پای شکسته می‌بایستی به زندگی خود ادامه دهد. در پنج ماه آینده، او مجموعه‌ای از ماجراها و اتفاقات را به سبک هنرمندانه‌ای تصویر می‌کند. با تبحری که دوده در فرآیند تشریح رنگارنگ و طبیعت‌گرا دارد اطلاعات تاریخی دقیقی در مورد لباس، معماری، غذا، زمان، بالون‌های هوای گرم، کبوترهای نامه‌بر و قتل عام قریب به اتفاق حیوانات جنگل به همراه عشق به طبیعت و تنهایی به‌دست می‌دهد.

جنگل ‘سنار’ در کتاب‌های دیگر آلفونس دوده نیز ذکرش به‌میان آمده است. به عنوان مثال در کتاب ‘جک’ محل زندگی جک و مادرش برای سال‌ها این جنگل بوده است.

آلفونس دوده (Alphonse Daudet) که مانند خیلی از هنرمندان عصر خود به‌شدت تحت تاثیر این اشغال نظامی قرار گرفته بود، تلقی خود را از این جنگ مخرب و وحشتناک در کتاب رابرت هلمونت – یاداشت‌های یک گوشه‌گیر – با استادی و هنری کم‌نظیر به تصویر می‌کشد به طوری که خود را در محیط خفقان‌آور جنگ و اشغال نظامی توسط دشمنان احساس می‌کند. این اشغال نظامی و محاصره طولانی پاریس روی ادبیات و هنرهای قرن نوزدهم فرانسه تاثیر فراوانی گذاشت. فرانسوا کوپه در کتاب ‘افسانه جوانی’ خود به تفصیل جزئیات این جنگ را تشریح کرده است.

تصاویر این کتاب استادانه توسط ‘پیکار’ و ‘مونته گو’ ترسیم شده که در موفقیت کتاب که در سال ۱۸۹۲ توسط جرج روتلج در منچستر به‌چاپ رسیده، تاثیر زیادی داشته است. این کتاب برای اولین بار از متن انگلیسی آن به فارسی ترجمه شده است.

اطلاعات بیشتر

نویسنده

آلفونس دوده

مترجم

تورج هاشمی

تعداد صفحات

92

حجم (مگ)

5

نوع فایل

تایپ شده

شناسنامۀ کتاب

دیدگاهی دارید؟