0

صخره برایتون

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

صخره برایتون

صخرهٔ برایتون (به انگلیسی: Brighton Rock) رمانی از گراهام گرین نویسندهٔ مشهور انگلیسی است. این اثر در سال ۱۹۳۸ منتشر شد و بعدها از آن دو فیلم در سال‌های ۱۹۴۷ و ۲۰۱۰ ساخته شد.

خلاصهٔ داستان

ماجرای عشق دخترکی خوب و پاک به پسری جنایت کار و به نوعی خبیث است که تنها چیزی که نمی‌شناسد عشق است. این در حالی است که پسرک و دخترک هر دو در محیط یکسانی بزرگ شده‌اند. عشق دخترک چنان پاک است که گاهی حتی پسر را نیم تکانی می‌دهد؛ اما وجود پسر چنان پر از کینه و نفرت است که این لحظات خیلی زود کنار زده می‌شود و شک و تنفر جای آن را می‌گیرد.

“گراهام گرین “( ۱۹۰۴ ۱۹۹۳) در این اثر، خیر و شر ازلی را در برابر حق و ناحق یا اخلاقیات زمینی قرار می‌دهد .در این رمان استعاری، پسر هفده ساله‌ای که نماینده شر است بر اثر حادثه‌ای با دختری شانزده ساله به نام “رز “که مظهر خیر است برخورد می‌کند .پسر با تمام وجود نیمه دیگر خود را می‌خواهد ;یک چند از او می‌گریزد، سرانجام با او پیوند می‌خورد .چندی نیز او را دفع می‌کند و عاقبت در او گره می‌خورد .از طرفی، در مقابل رز و پسر، “آیدا آرنولد “قرار دارد .او سمبل ارزش‌های خاکی و خوشی‌های زمینی است” .
آیدا آرنولد “سعی دارد آنچه خود آن را عدالت می‌پندارد یک تنه در جامعه‌ای تباه و فاسد به اجرا در آورد .هر یک از قهرمانان داستان به امری که بدان ابتلا یافته عمل می‌کند . پسر از نگاه خود وظیفه‌ای را انجام می‌دهد که از او خواسته شده و آن عبارت است از “جنایت .”این سرنوشتی است که برای او تعیین شده و این که “آیا هر تلاشی برای تغییر آن به منزله نوعی سرپیچی و عصیان در برابر حکم ازل نیست؟ .” این سوال دشواری است که نویسنده در برابر خواننده قرار می‌دهد .به عبارتی “چه کسی مسئول است و تصمیم‌گیری درباره درست و نادرست برچه پایه‌ای صورت می‌گیرد .
“از نظر “آیدا آرنولد “پاسخ به این سوال چنین است” :براساس عدالت و رفتاری که آسیبی به دیگران نرساند .”اما او آسیب را به میل خود تفسیر می‌کند و با این که هرگز اجازه نمی‌دهد که هیچ چیز حتی عرف و سنت، آزادی او را محدود کند، خود، آزادی رز را از او می‌رباید و به جای او درباره زندگی‌اش تصمیم می‌گیرد .
یادآور می‌شود بخش بزرگی از وقایع داستان به روابط یک گروه گانگستری اختصاص دارد و بدین ترتیب، طنز تلخ گرین در این اثر متوجه فساد در دستگاه اجرایی و قضایی انگلستان است .سرمایه‌داری روزافزون، همراه با قطبی شدن اقتصاد، بر آن است تا گروه‌های کوچک دزدی، کلاه‌برداری و آدم‌کشی را در گروه عظیم گانگستری مستحیل کند و در این راه پلیس، دولت و قانون را در اختیار بگیرد .

برگردان

دکتر مریم مشرف این رمان را به فارسی ترجمه کرده است.

اطلاعات بیشتر

نویسنده

گراهام گرین

مترجم

مریم مشرف

تعداد صقحات

405

حجم (مگ)

4.7

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

شماره کتابشناسی ملی م‌81-12385
سرشناسه گرین‌، گراهام‌، 1904-1991م‌.
Greene, Graham
عنوان و نام پدیدآور صخره برایتون / گراهام گرین ؛ ترجمه مریم مشرف‌.
مشخصات نشر تهران‌: ثالث‌، 1380.
مشخصات ظاهری 402 ص.
فروست مجموعه ادبیات جهان.
یادداشت عنوان اصلی‌: .Brighton rock
یادداشت چاپ دوم: 1388.
موضوع داستان‌های انگلیسی — قرن 20م.
شناسه افزوده مشرف‌، مریم‌، 1349 -، مترجم
رده بندی کنگره PZ3/گ‌42ص‌3 1380
رده بندی دیویی 823/914

دیدگاهی دارید؟