0

چارلی

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

چارلی: گلی برای الجرنون

چارلی: گلی برای الجرنون، داستانی عجیب و تاثیرگذار درباره‌ی پسری به نام چارلی است. پسری که ضریب هوشی خیلی پایینی دارد. چارلی روزها در یک نانوایی کار می‌کند و شب‌ها در کلاس‌های آموزش استثنایی شرکت می‌کند.

حالا قرار است در طی عمل جراحی پیشرفته، ضریب هوشی او را بالا ببرند… البته پزشکان معالج چارلی پس از انجام آزمایش‌های لازم، تصمیم می‌گیرند او را جراحی کنند. اشتراوس یکی از پزشکان چارلی از او می‌خواهد تا هر چه از گذشته خود می‌داند بر روی برگه‌ای یادداشت کند. اما او از روش کار پزشکان ناراضی است، از این رو با آنان همکاری نمی‌کند. سرانجام دکتر اشتراوس در طی مراحل درمان درمی‌یابد…

از متن کتاب:
امروز امتحان داشتم. فکر میکنم از عهده بر نیامدم. بنظرم از من استفاده نخاهند کرد. مرد جوان مهربانی روی صندلی نشسته بود. چند تکه مقوای سفید داشت که روی همه آنها لکه های جوهر بود.
او گفت چارلی روی این کارتها چه میبینی من گفتم لکه مرکب میبینم. او گفت درست است. فکرکردم امتحان تمام شده بلند شدم که بروم ولی او مرا نگه داشت.گفت بنشین چارلی هنوز تمام نشده. خوب یادم نیست خیال میکنم میخواست من بگویم در لکه های جوهر چی میبینم.

 

 

من چیزی نمیدیدم ولی او میگفت در آنجا چیزی هست که آدمهای دیگر می بینند. واقعن سعی کردم ببینم. اول کارت را جلو آوردم بعد عقب بردم. گفتم اگر عینکم باشد بهتر میبینم. فقط در سینما یا موقع دیدن تلویزیون عینک میزنم. بعد گفتم که آن را در قفسه سرسرا گذاشتم.

رفتم آن را آوردم. بعد گفتم بدهید دوباره نگاه کنم. حالا حتمن چیزی را که می خواهید پیدا میکنم. خیلی سعی کردم ولی هیچی پیدا نکردم. فقط یک لکه جوهر می دیدم. به او گفتم شاید باید عینکم را عوض کنم. او چیزی روی کاغذ نوشت و من ترسیدم از عهده امتحان برنیایم. به او گفتم لکه قشنگی است که نقطه های کوچکی دور و بر آن را گرفته اند. ابروهایش را در هم کشید یعنی من درست نگفته ام.

توضیحات تکمیلی

نویسنده

دانیل کیز

مترجم

مهدی قرچه داغی

تعداد صقحات

242

حجم (مگ)

3

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

شماره کتابشناسی ملی 2396458
سرشناسه کایز، دانیل
Keyes, Daniel
عنوان و نام پدیدآور چارلی : (گل برای الجرنون)/ دانیل کیز ؛ برگردان مهدی قراچه‌داغی.
مشخصات نشر تهران: آسیم، 1390.
مشخصات ظاهری 240 ص.
وضعیت فهرست نویسی فیپا
یادداشت عنوان اصلی:. Flowers for Algernon , c1966
یادداشت کتاب حاضر اولین بار با عنوان "چند شاخه گل برای الجرنون" در سال 1373 با ترجمه پرویز شهریاری توسط انتشارات تجربه منتشر شده است .
عنوان دیگر چند شاخه گل برای الجرنون.
عنوان دیگر گل برای الجرنون.
موضوع داستان‌های آمریکایی — قرن 20م.
شناسه افزوده قراچه‌داغی‌، مهدی‌، 1326 -، مترجم
رده بندی کنگره PS3566 /الف9چ9 1390
رده بندی دیویی 813/54
قطع و نوع جلد: رقعی (شومیز)

دیدگاهی دارید؟


 

گل‌هایی به یاد الجرنون

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

گل‌هایی به یاد الجرنون

مردی که سال‌های ابتدایی میانسالی را پشت‌سر می‌گذارد و از بیماری کندذهنی مادرزادی رنج می‌برد، مورد مطالعه گروهی پزشک قرار گرفته و تحت یک عمل جراحی تحقیقاتی بر روی مغزش قرار می‌گیرد.
پس از عمل جراحی، پیشرفت‌های وی با یک موش به نام «الجرنون» که بر روی او نیز عملی به همین ترتیب صورت گرفته مقایسه می‌شود و معالجان وی متوجه می‌شوند که پیشرفت‌ «چارلی» بسیار سریع بوده و اکنون قادر به درک مسایلی است که تا به حال برایش معنایی نداشته‌اند. چارلی به سرعت در حال پیشرفت است و اکنون اطلاعات علمی وی از معالجانش نیز بیشتر بوده و تمام وقت خویش را به مطالعه و نوشتن مقاله و تحقیق می‌گذراند.
اما این وضع برای او زیاد هم خوشایند نیست، چرا که متوجه شده پیش از این مورد تمسخر زیادی قرار می‌گرفته و اکنون نیز اکثر اطرافیانش از او می‌گریزند. او که حس کرده پزشکانش به او تنها به چشم یک مورد آزمایشگاهی نگاه می‌کنند، سخت در رنج است و بالاخره همراه با الجرنون می‌گریزد. پزشکان پس از مدتی او را می‌یابند.
اما این درست زمانی است که پیشرفت‌های الجرنون متوقف شده و در او نوعی ناسازگاری به چشم می‌خورد. اندکی بعد الجرنون می‌میرد و چارلی نیز حس می‌کند دچار نوعی تزلزل شده و بسیاری از مسایل را فراموش می‌کند. او به خوبی درمی‌یابد که دارد به حالت کندذهنی‌خویش بازمی‌گردد و سرنوشت الجرنون در انتظار او نشسته است.

توضیحات تکمیلی

نویسنده

دنیل کیز

مترجم

مهرداد بازیاری

تعداد صقحات

حجم (مگ)

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

شماره کتابشناسی ملی 1191633
سرشناسه کایز، دانیل
Keyes, Daniel
عنوان و نام پدیدآور گل‌هایی به یاد آلجرنون / دانیال کیز؛ ترجمه‌ی مهرداد بازیاری.
مشخصات نشر تهران: معین، 1389.
مشخصات ظاهری 368 ص‌.
وضعیت فهرست نویسی فاپا
یادداشت عنوان اصلی:. Flowers for Algernon , c1966
یادداشت کتاب حاضر اولین بار با عنوان "چند شاخه گل برای الجرنون" در سال 1373 با ترجمه پرویز شهریاری توسط انتشارات تجربه منتشر شده است .
عنوان دیگر " چند شاخه گل برای الجرنون "
موضوع داستان‌های آمریکایی — قرن 20م.
شناسه افزوده بازیاری‌، مهرداد، 1340 – ، مترجم
رده بندی کنگره PS3566 /الف9چ9 1389
رده بندی دیویی 813/54

دیدگاهی دارید؟