0

خیرالنساء

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

خیرالنساء

 

 

“خیرالنساء” به قلم “قاسم هاشمی نژاد” داستانی است بلند از این نویسنده ی فقید که نوشتارهای برآمده از قلم او در زمره ی بهترین آثار ادبیات فارسی معاصر قرار می گیرد. این اثر که بعد از سال ها تجدید چاپ شده، قصه ای است از سرگذشت مادربزرگ او که “خیرالنساء” نام دارد و “قاسم هاشمی نژاد” به شیواترین شکل ممکن، این داستان دلنشین عارفانه را از زندگی “خیرالنساء” به رشته ی تحریر در آورده است. سبک روایت اثر از رمز و رازی منحصر به فرد برخوردار است و نثر آن افسون کننده و زیباست.
“خیرالنساء” که یک زن روستایی است، در روزی که بر اساس سنت دیرینه ی مردم طبرستان روز مارمه نام دارد، در حالتی که میان خواب و رویاست، پسرکی سپیدپوش را می بیند. پسرک در این احوال وهم آلود به او کتابی می دهد و بعد از این دردی در گیجگاه “خیرالنساء” جا می گیرد. این درد در سر، به دستان او خاصیت شفابخشی می دهد و از آن به بعد “خیرالنساء” با ترکیبی از علم غیب و طب سنتی، بیماران مختلفی را مداوا می کند.
اما عمر طولانی “خیرالنساء” او را به روزهایی می رساند که نوگرایی و منسوخ شدن آداب سنتی، سبب می شود تا “خیرالنساء” از طبابت منع شود. پسرکی که یک روز جلد تیماج به دست آمده بود، باز بر می گردد و این بار آن را با خود می برد. بردن همانا و پریدن درد از سر “خیرالنساء”همانا. درد اما درد دانش و درد زندگی بود و این چنین قصه ی “خیرالنساء” به سر آمد.
“قاسم هاشمی نژاد” موفق شده در این اثر فضایی رازگونه و مبهم بیافریند که حالت های عرفانی این زن حکیم، در آن به خوبی جلوه کند.

اطلاعات بیشتر

نویسنده

قاسم هاشمی نژاد

تعداد صقحات

71

حجم (مگ)

0.5

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

دیدگاهی دارید؟