0

مارتین ایدن

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

مارتین ایدن

مارتین ایدن (به انگلیسی: Martin Eden) یک از رمانهای جک لندن نویسنده آمریکایی است. این رمان در سال ۱۹۰۹ منتشر شد. مارتین ایدن در این کتاب نویسندهای خودآموخته‌است که سعی دارد تا از راه نویسندگی به شهرت دست یابد و با محبوبش «روت مورس» ازدواج کند. او که از طبقه کارگر برخاسته با مخالفت پدر روت روبرو است.

مارتین ایدن سرانجام با رنج و زحمت به موفقیت دست می‌یابد ولی به خاطر شکست در عشق روت و سرخوردگی از جامعه بورژوازی خود را می‌کشد. جک لندن در پرورش شخصیت مارتین از تجربه‌های زندگی خود الهام گرفت اما او را (بر خلاف خودش که سوسیالیست بود) فردگرایی مخالف سوسیالیسم توصیف می‌کند. کتاب مارتین ایدن با استقبال نویسندگان تازه‌کار نیز روبرو شده‌است چرا که به آنان راه مقاومت و کوشش در راه نویسنده شدن، و نویسنده موفق شدن، را می‌آموزد.

“مارتین ایدن” جوانی از طبقۀ محروم و خشن جامعه است که روزی به طور اتفاقی همراه با “آرتور” برای دیدن خانوادۀ او به محلۀ اشراف پای می‌گذراد. مارتین در خانۀ آرتور، با خواهر او روت مورس آشنا و در همان نگاه اول دلباختۀ او می‌شود؛ ولی خود نیز به تفاوت‌های میان خود و روت واقف است و این تفاوت‌ها وقتی بیش‌تر آشکار می‌شوند که مارتین و روت دربارۀ آثار شاعران مختلف به بحث می‌پردازند.
مارتین در می‌یابد که فرهگ او با فرهنگ روت کاملاً متفاوت است و به علاوه او حتی دبیرستان را نیز تمام نکرده است در حالی که روت به دانشگاه می‌رفت، مارتین با علاقه‌ای که به روت پیدا می‌کند به دنبال اصلاح معایب خود می‌رود و در این راه با خواندن کتاب‌های بسیاری در موضوعات مختلف به دانش خود می‌افزاید، تا جایی که عشق به کسب دانش او را وادار به نوشتن شعر و داستان می‌کند.
او داستان‌های بسیاری می‌نویسد و برای چاپ آن‌ها تلاش می‌کند اما بنابر مسائلی بین او و روت جدایی ناخواسته‌ای روی می‌دهد. از آن پس مارتین با مردی به نام «راس بریسنن« آشنا می‌شود که زندگی او را تغییر می‌دهد.

اطلاعات بیشتر

نویسنده

جک لندن

مترجم

محمدتقی فرامرزی

تعداد صقحات

497

حجم (مگ)

7.2

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

شماره کتابشناسی ملی 1103433
سرشناسه لندن‌، جک‌، 1876 – 1916م.
London, Jack
عنوان و نام پدیدآور مارتین ایدن/ جک لندن؛ ترجمه محمد‌تقی فرامرزی.
مشخصات نشر تهران: دنیای نو ،1387.
مشخصات ظاهری 494 ص.
وضعیت فهرست نویسی فاپا (چاپ دوم)
یادداشت عنوان اصلی: Martin Eden .
یادداشت کتاب حاضر در سالهای مختلف توسط ناشران و مترجمان متفاوت منتشر شده است .
یادداشت چاپ اول: 1387.
یادداشت چاپ دوم.
یادداشت چاپ سوم: 1389.
یادداشت چاپ چهارم : 1392 .
موضوع داستان‌های آمریکایی — قرن 20م.
شناسه افزوده فرامرزی‌، محمدتقی‌، 1325 – ، مترجم‌
رده بندی کنگره PS3535 /ن4 م26 1387
رده بندی دیویی 813/52

دیدگاهی دارید؟