0

ظهور امپراتوری کهکشانها

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟

توضیحات

ظهور امپراتوری کهکشانها

مجموعهٔ بنیاد نام مجموعه‌ای ۷ جلدی از آیزاک آسیموف است که مشهورترین مجموعهٔ علمی-تخیلی خوانده شده‌است. داستان این مجموعه به ترتیب زمان انتشار پیش نمی‌رود، بلکه آسیموف ابتدا جلدهای سوم (بنیاد)، چهارم(بنیاد و امپراطوری) و پنجم (بنیاد دوم) را نوشت و سپس با وقفه‌ای طولانی مدت و بر اثر اصرار خوانندگان جلدهای ششم (لبه بنیاد) و هفتم (بنیاد و زمین) را به آن افزود.

پس از آن با وقفه‌ای نسبتا طولانی جلد اول مجموعه (سرآغاز بنیاد) و در نهایت نیز اندکی پیش از مرگش جلد دوم (پیشبرد بنیاد) را نوشته‌است. ترتیب نگارش این داستان‌ها متفاوت از خط داستانی آن‌هاست. حقیقت این است که آسیموف در سال ۱۹۵۱ نگارش سه‌گانهٔ بنیاد را آغاز کرد. او در سال ۱۹۵۱، بنیاد اول، در سال ۱۹۵۲ بنیاد و امپراطوری و در سال ۱۹۵۳، بنیاد دوم را نگاشت.
او برای نوشتن این داستان از ظهور و سقوط امپراتوری روم الهام گرفت. کتابهای سه‌گانه به صورت مجموعه داستان‌هایی نوشته شدند که ربط مستقیمی به هم نداشتند اما در یک هستی (Universe) اتفاق می‌افتادند.
دنیای سه‌گانه امپراتوری رو به زوال کهکشانی است. آسیموف در این مجموعه امپراتوری را به تصویر کشیده که دوازده هزار سال است پا بر جاست و از بیست و پنج میلیون سیاره مسکونی تشکیل شده‌است. ریاضی‌دانی به نام هری سلدون راهی می‌یابد تا با استفاده از ریاضیات سیر آیندهٔ تاریخ را پیشگویی کند. او این دانش جدید را «روان-تاریخ» می‌نامد و با استفاده از آن سقوط قریب الوقوع امپراتوری کهکشانی را پیش‌بینی می‌کند. سه‌گانه شامل کتابهای بنیاد، بنیاد و امپراتوری و بنیاد دوم است.

اطلاعات بیشتر

نویسنده

آیزاک آسیموف

مترجم

محمد فیروزبخت

تعداد صقحات

474

حجم (مگ)

3.2

نوع فایل

اسکن شده

شناسنامۀ کتاب

مؤلف: آیزاک آسیموف
ناشر: شقایق
مترجم: محمد فیروزبخت
زبان: انگلیسی
رده‌بندی دیویی: 813
سال چاپ: 1377
نوبت چاپ: 2
تیراژ: 2000 نسخه
تعداد صفحات: 480
قطع و نوع جلد: رقعی (شومیز)
شابک 10 رقمی: 9645542480
شابک 13 رقمی:

دیدگاهی دارید؟