0

ناخدای دانوب

این کتاب را به دیگران توصیه می کنید؟


این کتاب را به کتابخانه مورد علاقه خود بیفزایید.

توضیحات

ناخدای دانوب

رمان ناخدای دانوب (به فرانسوی: Capitaine Danube) یکی از آثار پلیسی و در عین حال تاریخی ژول ورن محسوب می‌شود که بسیار پر هیجان و زیباست. حوادث این اثر جالب، در بحبوحه جنگ‌هایی رخ می‌نماید که در قرن نوزدهم میلادی در کشورهای ترکیه که در آن زمان همان دولت عثمانی بود، بلغارستان، صربستان، روسیه و … در جریان بود.

شاید خوانندگان کتاب‌های ژول ورن داستان‌های زیادی را از این نویسنده مشهور در مورد اکتشافات و اختراعاتی که بعدها به واقعیت مبدل شد، مطالعه کرده باشند، ولی این اثر که برای نخستین بار در سال ۱۳۸۷ به فارسی ترجمه شد.

قدرت ژول ورن را در داستان‌های غیر تخیلی به خوبی نشان می‌دهد به همین دلیل، با ملاحظه این کتاب می‌توان او را در ردیف نویسندگان مقتدر داستان‌های پلیسی نیز به حساب آورد.

دربارهٔ کتاب

رودخانه دانوب که از چندین کشور اروپایی می‌گذرد و آن‌ها را سیراب می‌کند، شاهد جنگ‌های ناخواسته‌است که بر تعداد زیادی از این کشورها تحمیل شده بود. حوادث این کتاب، در همان هنگامه جنگ روی می‌دهد و دزدان و غارتگران، با استفاده از اوضاع درهم مغشوش آن کشورها، دست به چپاول و سایر اعمال جنایتکارانه می‌زدند و دستگاه‌های امنیتی را که در آن هنگام ضعیف شده بودند و بیشتر کارکنان آن به امور مربوط به جنگ می‌پرداختند، با مشکلاتی بسیار زیاد و از جهاتی لاینحل مواجه می‌ساختند.

کرجی ماهیگیری کوچکی که ناخدای آن لادکو نام دارد، همراه با یک سرنشین دیگر که کارآگاهی مشهور و زیرک است، در رودخانه دانوب حرکت می‌کند.

لادکو یکی از ماهیگیران زبده‌ای است که موفق به فتح مسابقه ماهیگیری و دریافت جایزه بزرگ مجمع ماهیگیران دانوب شده‌است. هر چند که به ظاهر هدف یکی از سرنشینان آن کرجی از مسافرت در رودخانه دانوب، شرکت در مسابقه ماهیگیری و هدف دیگری همراهی و تشویق اوست، ولی در اصل، هر یک از آن دو سرنشین به دنبال گمشده خود هستند.

اوج هیجان داستان این کتاب، در برخوردهایی است که میان آن دو سرنشین کرجی با هم و سپس آن دو نفر با دزدان روی می‌دهد. در این کتاب هم، مانند بسیاری از کتاب‌های ژول ورن، اطلاعات بسیار مفیدی در مورد تاریخچه کشورهای حوزه دانوب و نیز جغرافیای منطقه وجود دارد که با مطالعه آن‌ها، می‌توان به بسیاری از مجهولات دست یافت.

نکته قابل ذکر این است که پیش بینی سرانجام داستان، باز هم مانند سایر داستان‌های ژول ورن کاری بس مشکل است و خواننده تا بخش‌های پایانی کتاب، همچنان در هیجان و اضطراب خواهد بود.

آثار دیگر ژول ورن

توضیحات تکمیلی

نویسنده

ژول ورن

مترجم

فروردین پارسای

تعداد صفحات

161

حجم (مگ)

23

نوع فایل

اسکن شده

دیدگاهی دارید؟